Chytrý špičkový marketing.
view counter

Minulé životy - býval známým skladatelem?

view counter

Hudební díla skladatele Richarda Wagnera (1813 - 1883) se stala nesmrtelnými. On sám byl spojením protikladů - genialita a šílenství, úspěchy a krize - to byl jeho život. Narodil se znovu v Pegnitzu? Jakkoli se tato otázka zdá podivná, má své opodstatnění. Ve zmíněném hornofranském městě se totiž roku 1910 narodil chlapec jménem Richard Kegel. Od dětství obdivoval hudbu Richarda Wagnera, a když mu bylo pět let, se stejně starým kamarádem utekl z domu.

Proč? Chtěl se za každou cenu dostat do Bayreuthu, k vile Wahnfried. Když oba chlapce rodiče po několika hodinách dopadli, malý Richard doslova řekl: „Chci vystoupit na kopec, abych viděl své divadlo.“ (Richard Wagner byl zakladatelem bayreutského divadla.) Rodiče řeči syna považovali za naprostý nesmysl. Nicméně v 8 letech se chlapec naučil hrát na klavír a brzy znal zpaměti i nejobtížnější partitury Wagnerových oper. Jako desetiletý pak strávil rodinnou dovolenou ve Švýcarsku a objevily se další zajímavé indicie, které jeho život s životem skladatele propojovaly. Bylo zajímavé, jak na něj působila místa, která s rodiči navštívil. V Curychu prožíval stavy smutku a beznaděje (skladatel tam v azylu se ženou Minnou a dlouholetou milenkou Mathilde přestál značně turbulentní a nepříznivé období).

Když však následně rodina navštívila Vierwaldstätterské jezero, deprese malého Richarda zmizely jako mávnutím kouzelného proutku. Přitom právě zde ve vile v Tribschenu Wagner prožil snad nejkrásnější roky svého života. Když syn Kegelových hleděl na jezero, vynořily se mu nenadálé vzpomínky. Wagner se roku 1865 řízl do palce a chlapec měl na stejném místě jizvu neznámého původu.

Čas běžel, Richard Kegel dospěl a stal se obchodním příručím firmy se zábavní elektronikou. Ale cítil se v této pracovní roli nesvůj. Sám sebe považoval za muzikálního a poskládal na 400 písní, sepsal množství klavírních skladeb, dokonce i pět oper! Žádné z jeho hudebních děl však nebylo zveřejněno, uvedeno. Zralý věk trávil v Bad Krozingenu, kde také napsal knihu Znovuzrození Richarda Wagnera. V té mimo jiné podal své vysvětlení toho, proč za současného života nedosáhl hudebního úspěchu. Byl tak prý potrestán za to, že se coby Richard Wagner choval jako darebák a egocentrik, vyvolával skandály, ženy i milenky po jeho boku trpěly.
(šál)