Chytrý špičkový marketing.
view counter

Mlýnské kameny

view counter

Mlýnské kameny Mlynářství patřilo v Čechách k nejstarším řemeslům. Záznamy o prvním vodním mlýnu ve střední Evropě pocházejí z roku 718, stával na řece Ohři. A právě s vodními mlýny jsou neodmyslitelně spjaté mlýnské kameny - žernovy, jež se jako motivy objevují i v heraldice. Šlo původně o dvojici kruhových kamenů, které se skládaly na sebe. Hornímu se říkalo běhoun a spodní byl jednoduše spodek. Vyráběly se z tvrdých druhů pískovce (vyhlášenou oblastí, kde se lámal pískovec na výrobu mlýnských kamenů, byla například lokalita Mühlsteinbrüche, ležící asi půl kilometru jižně od Jonsdorfu), ryolitu, trachytu, později se používala drť křemene a křemence tmelená do cementu.

Některé mlýnské kameny měly průměr i více než jeden metr. Někdy sloužily i jako jakási kronika mlynářského rodu, který je používal a do jejich povrchu zaznamenával nejrůznější důležité události.

Staré mlýnské kameny jsou opředeny legendami a řadou tajemství. Možná proto, že je mlynáři opatrovali jako oko v hlavě a nevyhazovali je ani potom, co dosloužily. Tradovalo se, že mají magickou moc. Někdo je považoval za symbol síly - dva kameny se o sebe léta v mlýnici při práci třely, což vytvářelo významné energetické pole. Pokud byl na mlýnském kameni vyryt znak kříže, údajně mohl ochránit své okolí před negativními energiemi. Také proto byly mlýnské kameny svého času žádaným artiklem mezi okultisty, kteří si z nich dělali rituální oltáře. A zatímco mlýnský kámen někteří mystici spojovali se znovuzrozením, dřevěná mlýnská kola pro ně byla symbolem karmy, osudu.

(xar)