ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Mrkev - přírodní lék na posílení organismu

view counter

Čerstvá zelenina je zásobárnou vitaminů, minerálních látek, enzymů, bílkovin, ale také vlákniny, která vydatně podporuje trávení. Nezastupitelné místo zaujímá mrkev. Je třeba zdůraznit její vysoký obsah karotenů, oranžového rostlinného barviva, z něhož organismus dokáže vytvořit vitamin A. V mrkvi jsou přítomny rovněž vitaminy skupiny B, zejména B 1, B 2 a PP, vitamin C, z minerálních látek za zmínku stojí železo, draslík, hořčík, mangan, vápník, měď a další.

Mrkev je v každé formě nejen důležitou součástí racionální výživy, doporučuje se však i coby přírodní lék. Je snadno stravitelná, a tak by neměla chybět v dětském nebo na jídelníčku seniorů. Mrkev posiluje, očišťuje, regeneruje organismus, podporuje trávení, pomáhá upravovat střevní flóru. Tuto zeleninu doporučuje lidové léčitelství jako podpůrný lék při chudokrevnosti a při nemocech neurčitého původu. Vzhledem k vysokému obsahu provitaminu

A někteří odborníci považují mrkev za podpůrný lék při určitých očních chorobách, za zeleninu s protirakovinými účinky. V poslední době se propaguje pití syrových zeleninových šťáv. Tvrdí se, že je to nejlepší způsob jak detoxikovat organismus. Mrkvovou šťávu lze pít samostatně nebo v kombinaci s jinými šťávami. I se zdravým nápojem by se to ale nemělo přehánět. Nepřiměřená konzumace, případně nadměrné pití šťávy se může projevit vyrážkami, bolestmi hlavy, únavou, podrážděností, ztrátou chuti k jídlu. Karoten, který tělo nestačí zpracovat, se ukládá do podkožního tuku, což se projevuje oranžovým zbarvením pokožky. Může dokonce neblaze působit na játra.
(pru)

 

DODATEK
Víte, že mladá karotka je sladší a kromě cukrů je poměrně bohatým zdrojem bílkovin? Starší mrkev v sobě nemá tolik cukrů, avšak obsahuje více vlákniny.