Chytrý špičkový marketing.
view counter

Nacistický poklad na dně jezera

view counter

Asi 60 kilometrů od Salzburgu, v centru Rakouska, vykonala příroda zázrak: kraj Salzkammergut (v překladu sklad soli), kde mezi horskými vrcholy ve výšce 700 metrů rozprostřela řadu krásných jezer. Nedávno se nám podařilo navštívit toto Bohem vytvořené místo, pokochat se jezerem Grundlsee, ponořit se do jeho krystalových vod, vdechnout nejčistší alpský vzduch a projít se po horských cestách. Jednu z nich lemují břehy Toblizbach a podél vysokých skal jsme se po ní dostali k jezeru Toplitzsee, které obklopují tzv. Mrtvé hory. Zde pěší cesta končí u malé restaurace přímo u vody. Samotné jezero nevypadá, že je tak rozlehlé. Člověku se může zdát, že se protějšího břehu skoro dotkne rukou. Jaký byl však náš údiv, když průvodce řekl, že má kolem dvou kilometrů na délku, čtyři sta metrů na šířku a hloubka činí asi sto metrů. Uvěřili jsem tomu, až když jsme se výletní loďkou vydali k druhému břehu.

To jsme pochopili, že za první dojem může optický klam, který vyvolávají visuté skály obklopující jezero. Když jsem se dívali na nádherné vodopády, užívali si tichý pleskot vody, prohlíželi si přírodu, vyslechli jsme si příběh o zlověstném tajemství, které se ukrývá na dně jezera Toplitzsee, jemuž se také říká Černá perla Štýrska. Je to příběh nacistického pokladu a začal se odvíjet v březnu roku 1945, kdy místní rybář hodil do vody síť a vylovil ze dna jezera několik librových bankovek, které se pak ukázaly být falešnými. Pak se přihlásili svědci, kteří prý viděli, jak esesáci házeli do vody bedny z bílého kovu s nadpisem „říšský náklad“.

Co se nacházelo v tajných kontejnerech? Zlatá rezerva? Tajné dokumenty? Verzí bylo mnoho, ale výzkumníci se shodli v jednom: v obtížně dostupném místě, v přísném utajení museli nacisté ukrývat něco opravdu důležitého. Dle toho, co se k nám dostalo z dřívější doby, řekl Hitler: „Nakonec budeme poraženi, a pokud náš lid přežije, bude potřebovat sílu a prostředky pro obnovení národa. Chtěl bych nechat velké dědictví pro budoucí generaci, která oživí slavnou říši.“ Okamžitě byl vytvořen plán, dle kterého německé bohatství musí být spojeno a ukryto. V hodinu X bylo více než tisíc nákladních aut plných „nacionálního jmění“ vysláno do nejrůznějších málo dostupných koutů Evropy. Na kolik se odhaduje hodnota pokladu? Přesně to nikdo neví. To dle nějakých údajů vychází však přibližně na několik statisíc miliard dolarů. Vraťme se však k tajným bednám na dně jezera Toplitzsee. Prakticky ihned po výlovu bankovek se do vodních hlubin vrhli lovci pokladů.

První úspěch však přišel teprve v roce 1959, kdy americká expedice vytáhla z hloubky 70 - 80 metrů 16 kontejnerů. A v bednách bylo falešných 10 miliard francouzských franků. Na co byla potřeba tolika padělků? Zřejmě pro dobře propracovaný plán pod názvem Bernchard, jehož cílem bylo zničit ekonomiku spojenců antihitlerovské koalice. O víc než 40 let později (v roce 2001) americká televizní stanice CBS pátrala na dně jezera pomocí ponorky Fantom. Po několika měsících bylo vytaženo z nejhlubšího místa jezera 10 beden, ve kterých se také nacházely falešné anglické a americké peníze. A četné fotografie z doby ponoru ukázaly, jak je dno jezera zaneřáděné. Nacházejí se tam úlomky letadel, trupy torpéd, betonové krosny, zničené stroje, nosníky, prostě vše, co zbylo po zničení tajné základny. Od té doby, co se zjistilo, že jezero Toplitzsee ukrývá tajemství, se tu potápěli výzkumníci, lovci pokladů, dobrodruzi, ale ještě nikomu se nepodařilo dostat přes závaly úlomků a najít něco z legendárního pokladu. Mnozí odvážní zemřeli nebo jsou nezvěstní a jejich počet každým rokem stoupá.

Po čase se jezeru začala přisuzovat nevalná pověst založená na mystice a legendách. Povídá se, že dědictví po nacistech je chráněno potomky tajného podřádu esesáků - verwolf. Skeptici pochybují, je-li vůbec na dně jezera něco cenného, zda nejde pouze o trik vlády, aby sem přilákala turisty. Ale dle názoru expertů je v jezeře Toplitsee opravdu několik desítek cenných pokladů. Mluví se o 50 bednách Berlínské říše, o 22 kanystrech zlata Otty Skorceniho, o 5 kilogramech briliantů Kalternbrunera, o kolekci cenných známek Göringa, o sejfech se zlatnickými výrobky, o kolekci říšských starodávných mincí… Jak dosvědčují archívy, všechny tyto věci byly koncem války v oblasti jezera. Hledání pokladů pokračuje. Přijde doba, kdy bude tajemství jezera Toplitzsee, ukrytého v Alpách, odhaleno?

Anatoly Orlov