ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Nebudete věřit, ale…

view counter

Rychlost dešťových kapek. Ta záleží na tom, jak jsou padající kapky veliké, zda fouká vítr. Za bezvětří padají běžné kapky o průměru pět milimetrů rychlostí devět metrů za vteřinu. Podstatně menší kapky tvořící mrholení se k zemi snášejí rychlostí dva metry za vteřinu. Pětimilimetrové kapky padají z výšky zhruba 1 800 metrů a zhruba asi tři minuty.

Proč ptáci nespadnou? Ptáci zůstávají při spánku ve vzpřímené pozici díky šlaše, která vede po zadní straně nohou pařátů. Reaguje na tlak na spodní stranu nohy, takže když pták usedne, vlivem hmotnosti se šlacha smrští a pařáty se pevně stáhnou kolem bidýlka. Jakmile pták natáhne nohy a připraví se ke vzletu, šlacha se uvolní a sevření pařátu povolí.

Ozon je dobrý, nebo škodlivý? Záleží na tom, kde se nachází. Ozon je vysoce reaktivní forma kyslíku a přirozeně se nachází ve stratosféře více než čtrnáct tisíc kilometrů nad zemí, kde vytváří ochrannou vrstvu, která nás chrání před ultrafialovým zářením. Ozon vyskytující se při zemi vzniká z automobilových a průmyslových zplodin a je významnou složkou škodlivého smogu. V přízemní vrstvě působí jako skleníkový plyn, který přispívá ke globálnímu oteplení.
(eva)