Chytrý špičkový marketing.
view counter

Nenápadný zabiják

  • Databáze informací:

view counter

Jen málokdo by mohl s klidným svědomím přiznat, že si nikdy nevzal volně prodejný lék na bolest či úzkost, případně si ho nenechal alespoň jednou v životě předepsat lékařem. Kvůli hromadícímu se stresu a nátlaku ze všech stran se různé pilulky staly nedílnou součástí života mnohých lidí. Stejně jako pomáhají, ale mohou na druhé straně i ublížit. V lepším případě hrozí jen nevědomé předávkování, v horším smrt.

Lékaři všude po světě ročně předepíšou nepřeberné množství receptů, z převážné většiny se jedná o léky na bolest či úzkosti. Ty v posledních letech trápí stále více lidí, a tak se není čemu divit, že stále více z nich hledá útěchu v lécích. Z tichého pomocníka se ale může rázem stát tichý zabiják. Přitom k tomu stačí málo, nerespektovat pokyny uvedené lékařem či napsané na obale od léků, případně kombinace různých druhů léků. Předávkování je pak otázkou času.

Zaháníte chřipku a nachlazení prášky, ke kterým si pro zahřátí občas přidáte grog nebo svařené víno? Můžete si vážně poškodit játra, nebo způsobit vznik mozkových problémů.

Větší množství léků obsahem paracetamolu může mít fatální následky, a to především v kombinaci s alkoholem. Tuto účinnou látku nalezneme v mnoha volně prodejných lécích léků, jako jsou např. tabletový Paralen, Panadol, rozpustný Coldrex a mnohé další. Jde o běžný lék na tlumení bolesti nebo ke snížení teploty.


Příznaky předávkování

Předávkování léky je ze zdravotního hlediska velmi vážná věc, a ne vždy mohou mít všechny stavy podobné příznaky.
U řady z nich je ale možné vypozorovat podobné rysy, jako například namáhavé či zpomalené dýchání, zpomalený srdeční tep, namáhavé probouzení, ztráta vědomí, zúžené zornice, namodralé nehty či rty, studená a vlhká kůže. Pokud víte, že dotyčný bere antidepresiva či jiné léky, např. na bolest, a objeví se u něj některý ze jmenovaných příznaků, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Můžete mu tím zachránit život.
(mz)