Chytrý špičkový marketing.
view counter

Není ostruha jako ostruha

  • Databáze informací:

view counter

Patní kost, případně také úpony svalů a šlach, začnou obvykle vápenatět nebo bolet v místech, která jsou přetěžovaná. Dokud se lékaři a pacientovi nepodaří tento problém odstranit, má veškerá léčba většinou jen dočasné úspěchy.

Dnes se proto zaměřuje dvojím směrem. Na akutní bolest pomáhají obstřiky, klasické léky typu ibuprofenu i dalších nesteroidních antirevmatik, nebo třeba rentgen. Zásadním řešením je zjištění, proč dochází k přetěžování paty nebo úponů, které do ní vedou. A proč v nich logicky vznikne zánět, který bývá skutečnou příčinou bolesti. Dokáže ho vyvolat celá řada důvodů. Častou příčinou, která dovede způsobit zánět, může být například:

1. Běh nebo chůze po betonu, asfaltu a dalších tvrdých površích, ale také dlouhé namáhavé stání, stejně jako opakované a dlouhodobé přetěžování nohy.
2. Nevhodná obuv, třeba s příliš úzkou špičkou utlačující prsty, nepružné podešve a stélky, které mohou mít i problematický tvar atd.
3. Různé deformace nohy, podélně plochá noha, propad příčné klenby, deformity kostí aj.
4. Úraz chodidla, paty nebo Achillovy šlachy.
5. Špatné postavení nohou i nevhodný způsob chůze, tzv. stereotyp chůze.
6. Potíže s klouby či s páteří, kvůli nim nesprávně zatěžujeme plosku nohy a chodíme jinak, než bychom měli.
7. Revmatické onemocnění, dna a jiná celková choroba s přetěžováním paty sice většinou nesouvisí, ale mohou se do ní promítat a budit dojem, že se jedná o ostruhu.

Některým lidem zvápenatí výběžek na patě a objeví se u nich ostruha, ale nebolí je. Jiní ji nemají, jenže bolest cítí docela intenzívní, dokonce i v klidu. Jde už o zmíněný projev zánětu, který vzniká právě v oněch přepínaných oblastech. Dokonce i vápenatění se stává reakcí na tuto přílišnou a nepřirozenou zátěž. Bolest paty dokáže způsobit i zhmoždění nebo skřípnutí nervu v hlezenním kloubu, jehož jedna větev vybíhá až do paty. V tomto případě ozařování nebo podobná léčba nejspíš nepomůže, je potřeba odstranit příčinu dráždění nervu. K častým důvodům patří rovněž zanícená achilovka. Ale chirurg může snadno zjistit, že problém vychází z lýtka. Pak je důležité léčit svaly na něm, stejně jako nemocnou šlachu. U malých dětí se někdy objevuje takzvaná růstová bolest paty. Její příčinou však nebývá růst, ale špatné postavení nohy.
(mh)