Chytrý špičkový marketing.
view counter

Nepříjemnosti při trávení

  • Databáze informací:

view counter

Proč škytáme

Škytání se často považuje za neslušnost. Ale neprávem, neboť škytáním soužený člověk za něj nemůže. V žaludku je vždy jisté množství zevnějšího vzduchu spolknutého s pokrmy, nápoji a se slinami. Při trávení se též objevují plyny, které stoupajíce, unikají jícnem a ústy. Tvoří se tím více plynů, čím hůř stravitelné jsou pokrmy a čím hůř žaludek tráví.

Též žaludeční neuróza může podporovat vznik plynů. Někdy, například po pití nápojů obsahujících kyselinu uhličitou, dochází ke škytání, s nímž se pojí kyselá, nepříjemná chuť nestrávených pokrmů do úst. Lidé trpící žaludečními větry by neměli jíst těžce stravitelná, nadýmající, kvasivá ani příliš tučná jídla, vyvarovat se kyselého zelí, kapusty, čočky, hrachu, moučníků s kvasnicemi a piva. Je třeba důkladně a pomalu pokrmy žvýkat, nepít mezi jídly a dbát o pravidelnou stolici.


Zápach z úst

Příčinou nepříjemného zápachu z úst mohou být bakterie žijící ve velkém množství v ústní dutině. Zkažené zuby, zubní kámen, zubní povlak jsou nejčastější příčinou zápachu z úst. Nemá však vždy příčinu v onemocnění dutiny ústní a zubů. Často je způsoben nemocí žaludku, střev, poruchou látkové výměny nebo plicní chorobou. Podílet se na něm mohou i nemoci dutiny nosní a hltanové, záněty mandlí a podobně.

Obyčejný zánět mandlí (angína) nepáchne. Jen když se opakuje, utvoří se v tkáni mandlí dutinky, v nichž se usazují zbytky pokrmů, které působí zápach. Stanovit příčinu zápachu z úst může jen zkušený lékař a teprve pak je možné určit účinnou léčbu.

(ryp)