ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Ohrožení nemocí z povolání a karpální tunel

view counter
1.7.2017, JUDr. Eva Dandová, Zdroj: BOZPprofi (http://www.bozpprofi.cz)
 
Dotaz:
Již druhým rokem pracuji v automobilovém průmyslu. Zhruba pul roku nazpět mne začaly v noci brnět prsty, ráno necitlivost v prstech a v práci mi začaly padat z rukou drobné předměty. Navštívila jsem svého praktického lékaře a ten mne s žádankou odeslal na emg. Zjistili lehkou formu karpálního tunelu oboustranně, více na pravé ruce. Byla mi nasazena léčba sexatoxinem a vitamínem B6 a byla jsem odkázána na oddělení pracovního lékařství. Zajímalo by mně, co se mnou bude dál, pokud léčba nezabere. V dnešní době se karpální tunely měří skoro v každé firmě a mám obavy, že bych zřejmě nikde neprošla. Jaké mám právo co se týká dosavadního zaměstnavatele, pokud zůstanu v dosavadní práci a i poté, co mi neprodlouží smlouvu?
 
Odpověď:
Zde by měli rozhodnout lékaři. Oni musí říci, v jakém stádiu je vaše nemoc, co s ní můžete a co nemůže dělat (zda můžete vykonávat svoji dosavadní práci nebo zda ji nemůže vykonávat) a hlavně, jaká je prognóza vývoje vaší nemoci.  Proto doporučuji počkat na výsledek vyšetření ordinariátu nemocí z povolání, ti stanoví, jestli se jedná o ohrožení nemoci z povolání nebo již o skutečnou nemoc z povolání. V každém případě asi bude nutné převedení na jinou práci, a to pak bude o jednání se zaměstnavatelem, zda bude mít pro Vás jinou vhodnou práci. To já takto odhadnout nemohu, protože neznám přesně druh Vámi vykonávané práce, vaši kvalifikaci a vaše možnosti rekvalifikovat se na jinou práci.  Pokud však zaměstnavatel pro Vás jinou vhodnou práci nebude mít a vy budete zdravotně nezpůsobilá vykonávat dosavadní práci, tak asi skutečně bude muset být Váš pracovní poměr ukončen, ale to skutečně předbíhám. Nejprve je třeba mít jasno, jaký je Váš zdravotní stav a podle toho jednat se zaměstnavateli.
V případě, že by Vám ordinariát diagnostikoval „pouze“ ohrožení nemocí z povolání, tak tam zaměstnavatel poskytuje v případě převedení zaměstnance na jinou práci tzv. doplatek do průměrného výdělku před převedením. Ten se ale poskytuje pouze po dobu trvání pracovního poměru u zaměstnavatele. V případě nemoci z povolání se pak poskytují náhrady podle zákoníku práce jako např. v případě pracovního úrazu.