ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Okultista i vizionář

view counter

Spisovatel Edgar Allan Poe se narodil 19. ledna 1809 v americkém Bostonu. Po matčině smrti se chlapce ujala bohatá rodina Allanů, tabákových podnikatelů z Richmondu. Studoval ve Skotsku, v Anglii, lehce zvládl francouzštinu i latinu, byl zdatným sportovcem. V Americe pokračoval ve studiích na virginské univerzitě. Mezi spolužáky byl outsiderem, proto se uchýlil k psaní fantastických povídek. Současně trpěl depresemi, měl strach z možného šílenství. Přesto se vypracoval na úspěšného novináře, básníka i spisovatele.

Jeho Havran (The Raven) se stal nejpopulárnější básní. V roce 1847 mu zemřela žena a vdovec zápasil o přežití. Trpěl nedostatkem financí, tak alespoň pořádal přednášky o moderní poezii, psal eseje a recenze. Smrt tohoto muže je obestřena záhadou. Našli ho na dlažbě, v zápisníku pak policisté objevili divné věty a slova.

Stojí tam: …bledá… přízrak… Měsíc… žena. Všichni byli přesvědčeni, že u Poea vypuklo šílenství, kterého se tak bál. Zemřel brzy, 7. října 1849. Na jeho pohřeb dorazili jen čtyři lidé, pátý se nedostavil, jelikož na poslední chvíli impulsivně odjel opačným směrem. Po týdenním bloudění krajinou skončil v blázinci, do normálního života už se Edgarův přítel nikdy nevrátil. Spisovatelův bratranec objednal honosný náhrobní kámen, ten však pukl ještě před instalací na podstavec. Poe se celý život zajímal o telepatii, astronomii, astrologii, kryptogramy, matematiku a okultní vědy. Pokoušel se luštit staré šifry, přitahovala ho historie tajných řádů.

Řada jeho povídek graduje ve sklepeních, kobkách, rakvích, ve věznicích. Předpověděl s neuvěřitelnou přesností existenci tzv. „černých děr“ ve vesmíru i princip jejich fungování. Poe býval obviňován z nepřesností a komolení jmen, ale později bylo prokázáno, že šlo o zřejmý úmysl. Zůstalo v jeho literárním díle cosi zašifrováno? Slavný „prokletý“ básník Charles Baudelaire byl přesvědčen, že ano. Vždy tvrdil, že má celé dílo E. A. Poea ezoterický podtext. Měl pravdu? A pokud ano - bude někdy tajemství rozluštěno?
(nov)