Chytrý špičkový marketing.
view counter

Ostruha patní kosti

  • Databáze informací:
view counter

Bolí vás pata? Píchá vás uprostřed paty nebo na její zadní straně při každém kroku? Máte problém se pro bolestivost paty ráno rozejít? Zřejmě může jít o onemocnění zvané ostruha patní kosti.

 

Příčiny

Ostruha patní kosti trápí lidi používající nesprávnou obuv, dále ty, kteří patu trvale přetěžují, ať již dlouhodobým stáním, anebo při sportu. Může být také pozůstatkem poranění paty a rovněž součástí skupiny revmatických chorob.

 

Příznaky

K nejčastějším příznakům ostruhy patní kosti patří bodavá bolestivost v patní krajině, která se objevuje při nášlapu a mnohdy i při pouhém doteku paty. Je lokalizována vprostřed paty, může vystřelovat do plosky. Dále se může objevit zarudnutí paty, otok a později i různé nárůstky v oblasti úponu Achillovy šlachy.

 

Diagnostika

Většinou postačí prostý rentgenový snímek paty. Na tomto snímku pak v oblasti plosky anebo v oblasti přípoje Achillovy šlachy je vidět drobný kostní zobáček - ostruha patní kosti.
Léčba obecně. Léčba u ostruhy patní kosti je opředena množstvím pověr a většina pacientů zprvu vyzkouší osvědčené recepty, jako jsou obklady zelnými listy, kyšku a roztoky kostivalu lékařského. Pokud selžou osvědčené metody, pak je nutné navštívit odborného lékaře, který na začátek předepíše protizánětlivou mast a doporučí rehabilitaci. Při přetrvávání potíží může lékař zahájit aplikaci kortikoidu přímo do paty anebo odešle pacienta k ozáření rentgenem. Tento proces se s různě dlouhými intervaly opakuje.
(vlab)