Chytrý špičkový marketing.
view counter

Představujeme: Muzikoterapeutku Evu Motyčkovou

view counter

Naše tělo ví, jak být zdravé

Eva Motyčková je sympatická mladá žena z východních Čech. Původně vystudovala Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové a pracovala v lékárně. Pak se její náhled na zdraví a nemoc začal postupně měnit.

 

Jak jste se dostala k alternativní medicíně, potažmo muzikoterapii?

Během studií se mi vše jevilo snadné a zákonité - určíme diagnózu, podáme příslušný lék a vše bude v pořádku. V praxi tedy stačilo fungovat v systému - účinná látka - firemní preparát – cena. A lidé chodili do naší lékárny často znovu a znovu se stejným zdravotním problémem. Vystřídali mnoho preparátů, utratili spoustu peněz, ale bez efektu. A já najednou neměla kam sáhnout. Tehdy jsem pochopila, že je v „systému“ chybička. Ovlivnili mě i kamarádi, kteří prošli zasvěcením do Reiki a já s neobyčejnou intenzitou cítila energii jejich rukou. Dalším impulzem bylo mateřství. Moje hledání odpovědí na mnoho otázek vyústilo v domácí studium knih o tradiční čínské medicíně, homeopatii, energetickém systému těla atd. Co se týká celostní muzikoterapie, na počátku byl koncert absolventů studia Celostní muzikoterapie pod vedením PaedDr. Lubomíra Holzera. Závěrečná skladba Lásko, bože lásko mě doslova přibila do lavice. Ta energie, která z účinkujících vyzařovala, byla ohromující. Bylo mi jasné, že tohle chci umět.

 

Jaké hudební nástroje používáte?

Používám nástroje v přirozeném ladění, vyrobené zásadně ručně, z přírodních materiálů, které mají široké alikvótní spektrum. Právě tyto nástroje dokáží zprostředkovat vibrace určité kvality, zcela v souladu, tedy v harmonii, s řádem, který prostupuje vše, tvoří naši realitu. Shodné principy nacházíme v posvátné geometrii, všude v přírodě. Při muzikoterapii jsou mými nástroji didjeridoo, bubny, brumle, gongy, tibetské mísy a podobně, ale také hlas, proto jím hru na nástroje většinou doprovázím. Technik, jak postupovat, je mnoho, vycházím z toho, co jsem se naučila, ale řídím se hlavně intuicí, která mě vede.

 

Zmínila jste tibetské mísy...

První tibetskou misku jsem si koupila už na prvním semináři celostní muzikoterapie. Pak přibyla druhá, třetí, to jsem ještě řešila, jestli spolu ladí. Poté, co jsem k nim přidala čtvrtou, jsem s tím přestala. Postupně se mi sešlo několik krásných misek různých velikostí, vždy jsem se při jejich výběru řídila citem, vnitřním hlasem.

 

Jak tibetské mísy fungují?

Zvuk je energie, energetická vlna, která se šíří prostředím, tedy i naším tělem. Pokud je v harmonii s vesmírným řádem, dokáže tuto harmonii zprostředkovat i nám. Přináší nám informaci o tom, co to znamená „být v souladu s přírodou“. Naše tělo na tuto informaci reaguje. Každá buňka, každá molekula tělesných tekutin, naše fyzické tělo i náš energetický systém se na základě synchronicity přelaďují do tohoto souladu. Nacházíme-li se navíc ve změněném stavu vědomí, máme-li „vypnutou“ mysl, může tento proces probíhat zcela přirozeně na všech úrovních, aniž by mu cokoli bránilo. A stejně fungují i jiné hudební nástroje, nejen mísy.

 

Co vše lze podle vás pomocí muzikoterapie řešit? Jde jen o psychické potíže a nebo i ty fyzické?

Akutní i chronická nemoc, drobná porucha zdraví nebo jen momentální pocit nepohody či únavy, to jsou jen stupně udávající míru naší disharmonie, našeho „ne-zdraví“. Vše lze ovlivnit, něco okamžitě, ale něco se tvořilo dlouhý čas, tedy i terapie pak vyžaduje patřičnou dobu. Třeba i několik let. Psychika, fyzické tělo, imunita, hormonální systém, to vše spolu souvisí a nedá se to oddělit. Proto mě nezajímají diagnózy, nejsou určující pro terapeutický proces. Muzikoterapie je velmi jemná metoda, vylaďují se nejprve lehké nerovnováhy a postupně se lze dostávat hlouběji. I samotný stav relaxace je potřeba se naučit. Teprve pak může probíhat terapie v patřičné intenzitě.

 

Překvapily někdy vás samotnou výsledky muzikoterapie?

Práce s nástroji je pokaždé jiná. S každou další odehranou relaxací nebo individuální terapií získávám něco nového. Je to proces, který nikdy nekončí. Naše vědomí je úžasná, neohraničená věc. Díky nástrojům, díky studiu a kurzům celostní muzikoterapie, díky práci s kolegy ve skupinách i díky praxi stále posouvám hranice jeho možností. Je to, jako když stoupáte po nekonečném schodišti. Myslíte si, že už jste vysoko, ale každý další stupínek vás ujistí v tom, že stále máte kam stoupat.
Lucie Zemanová