ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Představujeme: Výtvarnici a terapeutku Františku Janečkovou

view counter

Lidé mohou uzdravit sami sebe

Setkání s Františkou proběhlo opravdu stylově - Na Františku, v její domácí galerii. A věřte, že tahle drobná žena doslova sálá energií stejně jako její obrazy. Mezi nimi najdete velká plátna i malé obrázky, vytvářené jedním tahem špachtlí, na které je hned několik barev najednou. Když Františka maluje, tahy, které dělá, jsou podle jejích slov „vědomé“. A maluje jen tehdy, je-li v naprosté fyzické i psychické pohodě, protože je s vytvářenými obrazy v úzkém kontaktu.

 

 

„Je to o propojení. Obraz mě vede a já vedu obraz. Je-li v něm něha, já ji prožívám, do obrazu ji vkládám. Je tam ženská smyslnost a podstata, nejvyšší tajemství ženy. Malování je pro mě taková smyslná hra, bavím se při něm a dobíjím, relaxuji,“ říká Františka.

Jak jste se dostala k ezoterice a malování? Co bylo dříve?

Nejprve bylo sochání a modelování, posléze malování. A to mě přivedlo k práci s energií. Jak jsem totiž malovala a vrstvila barvy, začala jsem vnímat jejich vyzařování - vibrace. Když začnu malovat, nikdy nevím, jak bude obraz v konečném výsledku vypadat. Mohu mít nějakou představu, ale vše je spontánní a má to svůj čas. Obraz si sám řekne, kdy je hotový. A kdybych ho neposlechla, což se dříve stávalo, tak bych ho takzvaně utahala - zabila. Malování mi každopádně dalo cit pro vibraci hmoty. Naučila jsem se s ní komunikovat, což mi pomáhá při terapiích.


Jaké terapie používáte?

Terapii mám vlastní, jde o kombinaci toho, co jsem se naučila. Vyzkoušela jsem různé metody a způsoby, cestovala jsem kvůli tomu i po světě. Byla jsem v Indii, Maroku, v severní Africe, v Ekvádoru a Peru. Navštěvovala jsem tamní léčitele a šamany, dívala se na jejich práci. Nejvíce mě asi oslovila čínská medicína, ta je dokonalá v práci s energií ve smyslu celého cyklu propojení orgánů v těle. Indická mi pro změnu dala pochopení toho, jak to funguje v jednotlivých vrstvách kolem fyzického lidského těla. Myslím tím naše emocionální, mentální a duchovní tělo.

A věřte, že i to mentální tělo je ještě poměrně hmotné, to až to duchovní je jemnější, rafinovanější záležitostí.
Během let praxe jsem si vytvořila vlastní psychometrii. Tedy když přijde klient, já se na něj napojím a vím, co se v něm odehrává. Někdy vnímám dokonce i na co myslí, z čehož může být nesvůj.(smích)
Jak se na něj naladím, někam mě to v jeho těle vede a já tam vedu i pozornost klienta, provázím ho mentální technikou jako v živém snu. Najdeme tak příčinu potíží a pomohu mu ji odstranit.


Co všechno lze pomocí vaší terapie řešit, v jakých případech pomáhá?

Je to velmi různorodé. Postupně se ke mně dostávali lidé s psychickými potížemi či nějakým duševním zraněním, které se promítly do jejich fyzického těla ve formě nemoci. Když jsem žila ve Francii, nejprve ke mně přicházely ženy s partnerskými problémy a traumaty, ale třeba i znásilněné. Odpovídalo to tomu, co jsem si právě vyřešila. Takže když jsem se vyrovnala například se ztrátou vlasti, majetku, domova, s potížemi spojenými s integrací, jako zázrakem se objevili klienti s podobným problémem a já jim mohla pomoci. Postupně se mi však ozývali i lidé s velmi vážnými problémy. Posílala mi je kamarádka, lékařka, když už si s nimi nevěděla rady.


Uvízl vám v paměti nějaký neobvyklý případ z vaší praxe?

Určitě. Kolikrát jsem sama nemohla uvěřit tomu, jak skvělý výsledek terapie přinesla. Ve Francii jsem měla například mezi klienty muže s leukémií. Byl to sedmdesátiletý profesor fyziky, vzdělaný pán. Jako obvykle jsem ho uložila na terapeutické lůžko a naladila se na něj. Říkalo mi to, že se musíme dostat k prapůvodní buňce, kde nemoc vznikla. Vybídla jsem klienta ať se „uvnitřní“ a začne hledat tu buňku ve své představě. A on ji skutečně našel. Říkal mi, že je jakoby ukousnutá. Požádala jsem ho, ať ji opraví. V momentě, kdy to udělal, dostal třes a vysokou horečku. Pak se mu ulevilo a děkoval mi. Za pár dní testy v nemocnici ukázaly, že je v pořádku. Bylo to neskutečné. Spouštěčem nemoci bylo v jeho případě doručení soudního příkazu ke zvýšení alimentů a zloba jeho expartnerky. Leukémie se v tomto případě projevila, neboť klient cítil, stejně jako jeho maminka, která na leukémii zemřela, že jeho komunikace a snaha pomáhat vlastním dětem nebyla vyslyšena…

Lucie Zemanová