Chytrý špičkový marketing.
view counter

Prevence křečových žil - Chůze s hůlkami

  • Databáze informací:
view counter
Embed from Getty Images

Křečové žíly jsou v podstatě onemocnění cévního systému. Nejčastějšími příznaky bývá pocit napětí, těžkých nohou, oteklé dolní končetiny po dlouhém sezení či stání. Mezi nejčastěji doporučovaná preventivní opatření bývá aktivní pohyb, při němž opakovaně stahované svaly podporují správný tok krve v žilách. K nejoblíbenějším fyzickým aktivitám patří v posledních letech nordic walking. Intenzivní chůze sportovního charakteru totiž podporuje správné držení těla, synchronizaci pohybu paží a rytmus a tempo pochodu, které si sám chodec stanoví a udržuje. Nordic walking se doporučuje jako prevence varixů.

Při něm tlačí svalstvo dolních končetin a chodidla na žilní stěny, čímž se podporuje návrat krve zpět do vyšších částí. Při intenzivní chůzi se současným pohybem paží zapojí do práce téměř všechny svaly a kosti lidského těla, aniž by přitom byly výrazně namáhány. Pomáhá nejen proti křečovým žilám, ale také proti zánětům šlach a vaziva. Dále posiluje žilní stěnu, oběhový aparát, podporuje funkci plic a působí dokonce i jako prevence nebezpečné choroby osteoporózy.

Rytmický pohyb svalů břicha a hýždí se navíc velice příznivě projevuje na postavě, kterou nenásilně formuje, stejně jako vyšší energetický výdej. Pohybem se postupně odbourávají tuky.

Nezanedbatelný je rovněž vliv chůze na psychický stav. Při sportu se báječně pročistí mozek, člověk se odreaguje, endorfiny uvolňované do krve přinášejí pocit pohody a uklidnění. Výhodou je, že se nordic walking dá provozovat kdekoliv a kdykoliv, v každém ročním období, ve městě, v přírodě. Důležité je vybavit se kvalitní sportovní obuví s anatomicky tvarovanou měkkou stélkou, která šetří klouby. Ideální je nachodit každý den alespoň čtyři kilometry.

(pru)

 

DODATEK - Součástí prevence křečových žil je také pravidelné sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou a správný odpočinek, kdy by dolní končetiny měly být položené výše než hlava, aby se usnadnil odtok krve.