ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Přináší paví peří smůlu?

view counter

 

Podle některých tvrzení prý paví pero, když se přinese domů třeba z návštěvy zoologické zahrady, ničí rodinné vztahy, bere člověku zdraví, peníze a podobně. Tato pověra má zřejmě původ v řecké pověsti týkající se božského manželského páru - Dia a Héry. Zeus prý ze žárlivosti nechal zabít Héřina osobního strážce a přítele - stookého Arguse. Héra truchlila a stvořila páva. Měl jí dělat společnost a barvu jeho peří tedy volila tak, aby ladilo s její pletí a oblečením. Jeho pera navíc vyzdobila očima Arguse. Páv tak symbolizoval její smutek a Argusovo neštěstí.

Symbolika páva a jeho peří se ovšem v různých dobách i částech světa lišila. Některé staré kultury měly vladařské stolce vyplétané pavími pery, vládci nosili čelenky z pavích per. Jaký byl důvod? Prý jim propůjčovala moudrost při rozhodování. Tak například v perské kultuře představovalo paví pero toho, kdo získal a dává dál poznání boží. Lidé věřili, že páv učí člověka spravedlnosti, vede ho k tomu, aby nepodléhat pýše a egu, aby našel ve svém srdci rovnováhu. Jinde byl páv znakem krásy, sebevědomí, slávy, vznešenosti, ale také integrity, neúplatnosti či šťastných konců.

V křesťanské nauce (především té katolické) symbolizuje paví peří vševidoucí oko boží, páv je atributem církve, svatosti, zmrtvýchvstání a nesmrtelnosti. Alchymisté páva přirovnávali k bájnému fénixovi. V magii se paví peří využívalo při rituálech na ochranu a kouzlech pro zajištění krásy.

(cul)