ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Přírodní medicína - Když léčí černý bez

view counter

Už od středověku byl černý bez považovaný za čarovnou léčivou rostlinu. Jeho plody, jež na podzim dozrávají, obsahují například vitamin A, který má značné terapeutické účinky, včetně schopnosti snižovat cholesterol. Vitamín B působí proti migréně, zmírňuje deprese, pomáhá při hojení ran, posiluje srdce. Vitamin C, který černý bez bohatě obsahuje, plní v našem těle celou řadu důležitých funkcí. Pomáhá zneškodnit volné radikály, působí jako významná prevence chorob srdce a cév, zvyšuje odolnost proti infekcí. Vitamin E je důležitý pro regeneraci tkání, podporuje hojení ran.

 

Bylinka pro všechny

Lidoví léčitelé považují černý bez za obecně prospěšnou léčivku. Používá se jako prevence angíny, chřipky. Pomáhá při kašli a zácpě, nadýmání, při křečích zažívacího traktu. Doporučuje se na zvýšení pevnosti a pružnosti cév, revmatismus, k posílení imunitního systému. Blahodárně působí při nemocech nervového původu, používáme ho tam, kde chceme z těla odstranit nadbytečnou tekutinu.

 

Ze starých receptářů

Připomeňme některá doporučení ze starých receptářů: Sušené bobule jsou velmi dobrým prostředkem proti průjmu. Užívají se buď celé, nebo se z nich připraví kaše, nebo odvar, kdy potřebujeme dvě polévkové lžíce sušených bobulí na čtvrt litru vody. Výtečným prostředkem při všech chorobách z nachlazení je čaj. K jeho přípravě potřebujeme 25 g květu černého bezu, 25 g lipového květu, 20 g ibiškového kořene. Na hrst této směsi se nalije čtvrt litru vařící vody, scedí a za horka v posteli vypije.
Možná nevíte, že čerstvě utržená zelená kůra černého bezu, která se natluče kladívkem, ulevuje popálené pokožce. Musí však jít o drobnou popáleninu, kdy je kůže pouze zarudlá a lehce zduřelá.
Při horečnatých stavech, nachlazení uleví bezová šťáva.
Bezový čaj lze použít i jako účinné kloktadlo při bolestech v krku nebo k výplachům dutiny ústní při zánětu dásní. K jeho přípravě potřebujeme jednu polévkovou lžíci sušených plodů, které vaříme patnáct minut v půl litru vody. Necháme vychladnout, přecedíme a užíváme dvakrát denně po jídle. Odvar je vhodný i pro diabetiky.
(pru)

 

DODATEK
Nadměrné užití nepřevařené bezinkové šťávy nebo syrových plodů může způsobit nevolnost, objevit se mohou příznaky otravy.