ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Proč zajít do sauny?

view counter

Sednout si do vyhřáté místnosti a potit se. I tak se dá upevnit zdraví a posílit odolnost organismu. Díky změnám teplot při saunování dochází k zabíjení virů, bakterií a regenerace poškozených buněk probíhá rychleji. Sauna má vícenásobný léčivý efekt. Pobyt v horkém vzduchu střídaný s ledovou koupelí posiluje srdce a cévy, je dobrou prevencí proti depresi. Saunování příznivě působí i na mozek, snižuje Alzheimerovu chorobu. Podle jednoho dlouholetého finského průzkumu, u jedinců, kteří si saunu dopřávají vícekrát za týden, je riziko demence až o šedesát procent nižší.

Lze ho doporučit i lidem, kteří mají kožní problémy, neboť pobyt v sauně pokožku vyčistí a podpoří se tvorba nových buněk. Saunování kromě jiného zlepšuje průtok krve, povzbuzuje prokrvení dýchacích cest, činnost srdce, krevního oběhu, ledvinového systému. Návštěva sauny se doporučuje při poruchách pohybového ústrojí, bolestech končetin, dokáže uvolnit ztuhlé svalstvo. Ne pro každého je saunování vhodné.

Nedoporučuje se lidem s nachlazením, chřipkou, akutním infekčním onemocněním. Zákaz platí také například pro jedince se srdečním onemocněním, artritidou, těhotné a kojící ženy. Lidé, kteří se necítí zcela zdraví, by měli návštěvu sauny konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

(map)