ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Psychologie - Krize po čtyřicítce

view counter

Čtyřicátý rok věku patří mezi krizové mezníky v životě. Mnoho lidí bilancuje svůj život. Pro většinu žen je to období, kdy už nezralou mladost nelze předstírat a do penze je ještě daleko. Některá může mít dokonce pocit, že to lepší už má za sebou. Tělo dává jasně najevo, že potřebuje více času na regeneraci, nadbytečné kilogramy nejdou ani s přísnou redukční dietou tak rychle dolů jako dřív, i přibývající vrásky jsou jasným důkazem toho že je tu jistý životní přelom.

 

Radostné bilancování

Bilancování uplynulých desetiletí by nemělo vést k přehnanému pesimismu, k házení flinty do žita. Se zpětným pohledem za uplynulým životem se snadno může dostavit šok ze začínajícího stárnutí. Není však třeba dělat ukvapené závěry, podlehnout pasivitě, srovnávat se s mladšími ženami a přitom ztrácet sebevědomí. I když může být všechno jinak, než na co jste zvyklé, nebojte se chtít od života co nejvíce, neztrácejte životní perspektivy. Pamatujte na to, že když člověku schází motivace, začne se cítit starý. Nepochybně je tento věk vhodný k tomu ujasnit si vlastní plány a sny, realizovat svá přání. Je třeba pochopit, které věci jsou skutečně důležité, srovnat si hodnoty a užívat si každý den plnými doušky.

 

Tělesná schránka

Zpravidla je ještě v dobré kondici, přesto se začíná tělo přelaďovat. Dochází ke změnám v produkci hormonů, mění se jejich hladina, u ženy nastupuje menopauza. V důsledku toho dochází k nepravidelnému a někdy i bolestivému krvácení, silnější menstruaci. Kdo zanedbával péči o své zdraví, může si tělo začínat vybírat svou daň v podobě nejrůznějších zdravotních obtíží. Nikdy však není pozdě na změnu životního stylu, zlepšení životosprávy. Jejím základem je racionální zdravá strava, dodržování pitného režimu, dostatečný spánek a pravidelná tělesná aktivita.

 

Sex po čtyřicítce

Možná si povzdechnete nad tím, že to nejhezčí máte za sebou, že v ložnici vládne nuda a stereotyp. Zatímco láska, přátelství, sexualita jsou hlavním hnacím motorem mládí, po čtyřicítce spíš oceníte blízkost a důvěru, pocit pevného zázemí, rodinné pospolitosti. Ve středním věku se postupně měníme na ty, kteří dávají. Samozřejmě už nelze očekávat nepřetržitou šňůru bouřlivých, vášnivých nocí, v tomto směru je třeba být realističtější a opatrnější. Zkuste sexualitu nebrat jako stresující povinnost, soustřeďte se na to, čeho chcete dosáhnout. Nerozpakujte se partnera požádat o to, co vám vyhovuje, udělá radost, přinese potěšení.

 

Na vzhledu záleží

Každý věk má svoje kouzlo, i po čtyřicítce může žena vypadat stále mladě. Nikdy si neříkejte, že jste na něco stará. Ve slušivém oblečení si budete připadat mladší, spokojenější, přitažlivější, upravený vzhled zvedne sebevědomí. Chce to investovat do nadčasového šatníku, nebát se zdůraznit své přednosti, důmyslně potlačit nedostatky postavy. O vhodnosti účesu a barvě vlasů se vyplatí poradit s odborníkem. Když žena stárne, dlouhé vlasy ji většinou ještě přidávají na věku. Je třeba pamatovat na to, že se mění struktura kadeří, jejich kvalita se snižuje. Pěkně zvolený účes ale může tvář omladit. Po čtyřicítce není vhodné ani příliš výrazné líčení. Pozor je třeba si dávat na černou oční linku, neboť ještě víc zvýrazní oční vrásky, raději ji nahraďte hnědou nebo šedou barvou. Žádoucí je ubrat na make-upu, silná vrstva krycího krému udělá větší škodu než užitku. I tmavá barva rtěnky může upozornit na výraznější vrásky kolem úst.
(map)