Chytrý špičkový marketing.
view counter

Půst zlepší zdraví i náladu

view counter
Embed from Getty Images

Když naši prapředci drželi půst, měli pro to velice dobrý důvod. Chcete-li tedy něco udělat pro své zdraví, vyzkoušejte si půst, který bude tak zvaně na míru. Je dobré mít na paměti, že byste jej měli držet maximálně tři dny. A jaké jsou tedy rady?

Máte-li rychlý metabolismus, jezte hroznové víno a melouny. Střídají-li se vám chutě (jeden den máte obrovský hlad, druhý den pro změnu trpíte nechutenstvím), jezte broskve, banány, fíky a pijte hroznovou šťávu. V případě, že máte pomalý metabolismus, jezte jablka a hrušky.

Je třeba si také uvědomit, že organismus ovlivňuje i roční období. Co byste v jednotlivých měsících měli jíst?

- Na jaře probíhá období znovuzrození, v přírodě narůstá energie. Čínská medicína doporučuje jíst první listy zeleniny a bylin, naklíčené obilí a luštěniny.
- Po jaru přichází léto a s ním další růst. Jíst by se měla lehčí jídla jako jsou melouny, rajčata a okurky.
- Podzim je časem úrody, ale organismus si už také začíná ukládat energii, kterou bude potřebovat v zimě. Doporučují se jíst semínka, med, mléčné výrobky, banány, hrušky, pomeranče, mandarinky a mořské řasy.
- Zima je obdobím klidu. Vhodné je v tuto dobu jíst hlavně listovou zeleninu, ale i dostatek cibule a česneku, z koření potom zázvor a pepř.

(ng)