ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Původ majonézy

view counter

Při vypuknutí války mezi Anglií a Francií se Francouzům pod maršálkem Richelieuem v roce 1756 podařilo vypudit Angličany z tvrze sv. Filipa. Jednoho dne se maršálek procházel městem a protože měl hlad, vstoupil do malého hostince, kde si dal přinést snídani. Hostinský nebyl na tak významnou návštěvu připraven. Musel tedy nabídnout, co právě měl, a přinesl studené maso v omáčce, kterou sám připravil.

Richelieuovi omáčka chutnala a hned se zajímal o recept. Hostinský prozradil, že je k ní třeba pouze oleje, žloutku, něco citronu a trpělivosti. Příštího dne přikázal maršálek svému kuchaři, aby připravil omáčku podle tohoto receptu, ale ten musel přiznat, že není schopen jeho přání vyhovět. Šlo se tedy ke starému hostinskému, aby před očima maršálkova kuchaře svou omáčku, jež chválilo celé jeho okolí, připravil.

Recept byl později přinesen do Francie a stal se brzy módní záležitostí. Na památku vítězství u Mahonu byla omáčka nazvána „Mahonaise“, což bylo později kvůli libozvuku přeměněno v „Majonaise“.

(ry)