Chytrý špičkový marketing.
view counter

Rákosový ostrov

view counter

 

Jedním ze dvou od pevniny nejvzdálenějších Liparských ostrovů v Tyrhénském moři je Filicudi. Dórští Řekové jej pojmenovali Phoinicusa, Římané si název přizpůsobili na Filicudi. V překladu to znamená „trpasličí palma“. Jedná se o nenápadnou malinkou palmičku lilipután, kterou je možné spatřit také na útesu Spinazzola u ostrova Panarea. Roste na kamení a na skalách.

Ostrov Filicudi je pokryt hustým kapradím a rákosem, proto jej ostrované nazývají lidově Rákosový ostrov. Nachází se zde celkem osm sopečných kuželů, nejvyšší se jmenuje Fossa Felci (774 m. n. m.). Jinak je zde jen jeden přístav, jedna osada, prehistorická vesnice a spousta ještěrek. Z přístavu do osady Pecorini Mare vede silnice přes náhorní plošinu. Hned u přístavu začíná široká oblázková pláž, která končí až u skalnatého mysu. Na jeho vrcholu bylo objeveno sídliště z doby bronzové s typickými kruhovými obydlími. Nejstaršími obyvateli ostrova byli pravděpodobně sicilští Sikelové (4 - 3 tisíciletí před Kristem), kteří splynuli s Eoly. Na tento ostrov moc Řeků ani Římanů nepřiplulo a místní obyvatelé zůstali pro ostatní ostrovy tak trochu záhadou. Měli odlišnou kulturu i zvyky. Ve středověku se tradovalo, že Filicudi a Alicudi jsou prokleté a přezdívalo se jim Čertovy ostrovy nebo Ostrovy čarodějnic. Současní obyvatelé - filicudari - hovoří vlastním dialektem. Žije jich tady jen 200, stovka navíc přibude v letní sezóně.

Ostrov se pyšní překrásným divokým pobřežím plným skal, útesů, jeskyň a skalních jehel, které moře během plynutí věků vyhloubilo a vymodelovalo v měkkém sopečném tufu a zbytek zformovala láva. Jeskyně jsou přístupné pouze z moře, takže pobřeží s křišťálově čistou vodou je zde rájem pro potápěče. Nejvíc bizarních útvarů se nachází na západním pobřeží. Vyniká mezi nimi štíhlá skalní jehla La Canna - rákos, které ostrované říkají „vycházková hůl Eolských ostrovů“. Doslova trčí z moře a je vysoká 71 metrů. Jsou v ní vytesány schody a záchyty a je možné vystoupit na její vrchol. Odměnou je překrásný rozhled. Útvar vznikl následkem poslední erupce podmořské sopky před 40 tisíci lety.

Ačkoliv je Filicudi téměř vylidněn, jedná se o čarokrásný ostrov s úchvatnými přírodními scenériemi. Je sice poměrně vzdálen od civilizace, ale tím spíš je opravdovým rájem božského klidu.

Jana Zapletalová