ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Rasputinka očarovala Julianu

view counter

O Rasputinovi a o jeho vlivu na ruskou carevnu Kateřinu toho víme hodně. Na holandském královském dvoře ale prý žila žena, která je dodnes známa pod přezdívkou Rasputin v sukních. Ráda bych se o ní dozvěděla více,“ píše čtenářka Stanislava.

Máte bezpochyby na mysli Greet Hofmansovou, která zde měla zhruba od roku 1948 zcela výsadní postavení a královna Juliana jí bezvýhradně věřila. Skoro tak jako carevna Alexandra svému Rasputinovi. Po třech zdravých dcerách, porodila v roce 1947 královna dcerku Marii Christinu, která přišla na svět s těžce poškozeným zrakem. Věřila tedy, že, ona žena, proslulá prý svými léčitelskými schopnostmi malé princezně pomůže k uzdravení. Prý jen ona to dokáže. Královský manžel, princ Bernhard léčitelku Greet totiž na královský dvůr sám přivedl, čehož prý později litoval.

Kdo byla ona Greet Hofmansová? Prý chudá a málo vzdělaná žena, která do té doby vykonávala jen pomocné práce. Ovšem, stejně tak jako její matka, se od mládí věnovala okultismu a paranormálním jevům. Malou princeznu se jí sice pomocí přírodní medicíny a zaříkávání vyléčit nepodařilo, ale na nizozemskou královnu Julianu měla takový vliv, že se to okolí, a zvláště princi Berhardovi, přestávalo líbit. Začala se totiž plést do státních záležitostí a dosud málo zkušené královně našeptávala závěry svých nábožensko-pacifistických názorů. Což v době studené války jistě nebylo ku prospěchu věci. A tak prý Greet Hofmansové princ ukázal dveře poprvé již v roce 1950. Juliana se však zdála být léčitelkou jako očarovaná, Greet ji zřejmě radila i v soukromých záležitostech, týkajících se manželství. Proslýchá se totiž, že princ Bernhard byl nenapravitelný sukničkář a měl z mimomanželských svazků děti.

Situace se nelíbila ani nizozemské vládě. Bývalý premiér Louis Beel tedy ustanovil zvláštní komisi, která přítomnost Greet Hofmansové a její vliv na královskou rodinu tvrdě kritizovala a doporučila, aby ji ze svých služeb královna propustila. Ta zpočátku nesouhlasila, ale když do paláce začaly chodit výhružné dopisy (traduje se, že od válečných veteránů, kteří byli napojeni na Bernharda), musela ustoupit. Léčitelka Hofmansová, pro kterou se vžilo přízvisko „Rasputin v sukních“ odešla od královského dvora v roce 1956 a dožila prý celkem v klidu. Zemřela v roce 1968 ve čtyřiasedmdesáti letech. Že mohla být důvodem rozpadu monarchie, to si zřejmě ani posléze nepřipustila.
(ls)