Chytrý špičkový marketing.
view counter

Rostliny z vesmíru?

view counter

Zeleň patří k základním podmínkám života na Zemi. Rostliny produkují kyslík, bez něhož nemohou existovat živočichové, tvoří zároveň základ potravinového řetězce. Na naší planetě existují miliony druhů rostlin, ale v posledních letech objevili botanici i takové, které nedokážou zařadit. Jejich schopnosti či vzhled jsou totiž dosti neobvyklé a proto se někteří z badatelů domnívají, že pocházejí z vesmíru. Objevily se i odvážné spekulace o tom, že jde o biologické experimenty mimozemšťanů na planetě Zemi.


Podivné fialové kuličky

V Arizoně poblíž Tusconu našli manželé Vargasovi mezi pichlavými kaktusy a suchými keři na ploše zhruba dvou metrů čtverečních tisíce fialových kuliček. Zčásti byly průhledné, třpytily se ve slunci, byly vlhké. Vargasovi poslali e-mail s fotografiemi jistému zoologovi a informovali o zajímavosti i jednu televizní stanici. Televizní štáb předal vzorky fialových kuliček vědcům, kteří však nebyli schopní určit, o co jde. Hovořilo se o gelovitých houbách, o slizu neznámé plísně, objevila se hypotéza o dosud nepopsané rostlině nebo o vajíčcích nějakého druhu žab. Ale jak by se žáby dostaly do pouště a proč by si ke kladení zárodků potomstva vybraly tak nehostinné místo?. Podle jiných teorií mohlo jít o uměle vytvořené kuličky užívané k hydrataci některých druhů rostlin. Zůstalo pouze u dohadů, o co doopravdy šlo, vědci dodnes přesně neví. Narazili snad manželé na stopu po mimozemských aktivitách?

 


Svítící kaktusy

Botanik David Salman zkoumal rostlinné druhy v oblasti Roswellu v Novém Mexiku. Roswel se proslavil v roce 1947 údajnou havárií UFO. David Salman hodlal v dané kamenité lokalitě zadokumentovat vzácné rostlinné druhy. Při své práci se dostal k jakémusi vyschlému korytu. Několikametrová rýha v zemi připomínala kráter po meteoritu. Botanik poblíž sbíral semena a popisoval rostlinné druhy až do tmy. Když se chystal k odchodu, uviděl, že mělká rýha v zemi slabě září. Nafialovělé světlo vycházelo z porostu, který botanik považoval původně za kaktusy. Od té chvíle se David Salman naplno věnoval výzkumu světélkujících rostlin. Jak zjistil, třebaže připomínaly kaktusy, neměly s nimi moc společného.

Šlo o masožravé organismy živící se hmyzem a drobnými živočichy. Prozkoumal vzorky rostlin v laboratoři. Udivilo ho, že rostliny nemají kořenový systém, tedy k životu nepotřebují vodu ani minerální látky, které by získávaly z půdy. Živily se výhradně hmyzem, který k sobě lákaly svým světélkováním. Vzhledem k těmto skutečnostem David Salman vyslovil hypotézu, že kaktusovité organismy nepocházejí z naší planety. Podle něj by mohlo jít o mimozemské rostliny, jejichž zárodky přinesl na Zemi některý z meteoritů. Mezi ufology ale koluje teorie o tom, že jde o pozůstatky biologického materiálu, který se na naši planetu dostal s havarovaným létajícím talířem v roce 1947. Každopádně David Salman rostliny s prozatímním latinským názvem Ariocarpus extraterrestrialensis (Kaktus mimozemský) nadále ve spolupráci s dalšími odborníky z USA i jiných koutů světa studuje.
(xar)