Chytrý špičkový marketing.
view counter

Srdce v rytmu biologických hodin

  • Databáze informací:
view counter

Srdce je naším nejdůležitějším orgánem, který musí podávat výkon neúnavně, bez přestávek, den co den. Onemocnění srdce nahání hrůzu většině lidí, neboť vše, co poškodí tento orgán, může náš život dříve nebo později vážně ohrozit. Proto jakékoliv opakovaně se vyskytující bolesti srdce vyžadují okamžité lékařské vyšetření. K srdečním onemocněním patří ischemická choroba (snížený průtok krve v srdečním svalu), angina pectoris, infarkt myokardu, mozková mrtvice a kornatění tepen. Podle statistik nemoci srdce a cév patří u nás k nejčastější příčině smrti. Riziko úmrtí na kardiovaskulární nemoci zvyšuje nesprávný životní styl, špatná životospráva, nedostatek pohybu a dlouhodobý stres.

Chcete-li udělat něco pro svoje zdraví, nebo jste-li nemocní a hledáte vhodnou léčbu či pomoc, zkuste do svého života zařadit principy biologických hodin. Být v souladu s biologickými hodinami, tedy s přirozeným rytmem svého těla a procesy, které během celého dne v našem těle probíhají, je důležitým předpokladem dobrého zdravotního stavu, výkonnosti a životní pohody. Naše vnitřní biologické hodiny významným způsobem ovlivňují i riziko a výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Ráno je velice citlivým obdobím pro pacienty, kteří trpí nemocemi srdce. Náhlá srdeční zástava se vyskytuje ráno až o 30 procent více než v jinou denní dobu. Od rána dochází k nárůstu krevního tlaku a tepové frekvence. Je to velmi citlivá doba pro nemocné srdce, hrozí velké riziko shlukování krevních destiček a tvorba krevní sraženiny. Může tak dojít k uzavření zúžené krevní cévy, což vede k srdečnímu infarktu. Největší riziko hrozí kuřákům, kteří si dávají první ranní cigaretu, cévy velice citlivě reagují na nikotin a zužují se více než v jiný denní čas. Kolem 8. hodiny ráno nemocní se srdcem špatně snáší tělesnou námahu a fyzickou zátěž.

Srdce a cévy mají vlastní denní biologické hodiny, které regulují krevní tlak, srdeční frekvenci, pružnost cév a průtok krve a krevní srážlivost. Každý den v době od 11. do 13. hodin je naše srdce nejaktivnější, proto je vhodný klidnější režim a doporučuje se nepřijímat nic, co nás extrémně nabudí, například kávu, černý čaj, kofeinové nápoje. Také není dobré zatěžovat srdce velkým množstvím potravy, tedy těžce stravitelným a kalorickém obědem. Srdeční slabostí trpí převážně starší lidé, jejich srdeční sval nemá již sílu na to, aby udržoval dostatečnou cirkulaci krve v krevním oběhu. Ke komplikacím srdeční slabosti patří i poruchy vyměšování moči. Zatímco u zdravého člověka v noci močový měchýř odpočívá, u kardiaka mezi 24. a 4. hodinou ráno dochází k největšímu vyměšování moči, což obtěžuje při spánku. (žuk)