Chytrý špičkový marketing.
view counter

Strava a funkce mozku

view counter

Mezi stravou a funkcí mozku jsou těsné vazby,“ říká známý neurolog a autor knihy Dynamika mozku dr. Philippe Boulu. Náš mozek obsahuje přibližně sto miliard neuronů a sto tisíc miliard synapsí. Každý z neuronů je chráněn membránou z proteinu a tuků, jejíž funkce je podmíněna právě stravou. Membránu často pokrývá myelinová vrstva tukové povahy, obsahující vitaminy skupiny B.

Z potravin je nalezneme v obilninách, játrech, vepřovém masu, drůbeži, vaječném žloutku, fazolích a v ovoci. Pro člověka jsou velmi důležité a významné, neboť podporují nervovou citlivost, vytvářejí myelin, umožňují syntézu neuronových vodičů informací a paměti. Selen a vitaminy E a C zase sehrávají důležitou úlohu při oddalování stárnutí buněk. Jsou obsaženy v rostlinných olejích, v másle, tresčích játrech, vejcích a petrželi. Správná výživa jistě patří k určité významné prevenci, avšak je třeba být realisty. Třebaže víme, že ryby a vaječné žloutky vytvářejí neuronosiče informací (acetylcholin, který posiluje funkci paměti), pokud jich sníme až příliš mnoho, můžeme si zadělat na jiné těžkosti.

Mozek pro svoji správnou činnost potřebuje glukózu, kterou najdeme například v chlebu, bramborách a kukuřičné mouce. Další potřebnou výživou neuronů jsou bílkoviny, minerály a určité prvky jako například vápník (obsažený v mléce a mléčných výrobcích), hořčík (jeho zdrojem je čokoláda a fazole), dále zinek (obsažený v ústřicích a játrech) a rovněž měď s kobaltem (v sušeném ovoci a zelenině). Ideální dietou pro mozek se jeví vypít 1,5 až 2 litry vody denně a sníst rozumné množství potravin, u kterých jsou správně vyváženy složky rozvíjející jeho činnost.
(kov)