Chytrý špičkový marketing.
view counter

Stres a žaludeční potíže

  • Databáze informací:

view counter
Embed from Getty Images

Stres a nevhodné stravování jsou příčinou žaludečních potíží a vředové choroby, která postihuje jak žaludek, tak i jícen a dvanácterník. Náhlý zánět žaludku mohou vyvolat i bakterie. Velkou vinu na tomto onemocnění má alkohol, kouření a silně kořeněná jídla. Někdy se jedná o rodinnou dispozici. Pozor na alkohol, zvyšuje kyselost žaludku. Vařit by se mělo co nejjednodušeji, protože přemíra ingrediencí v jednom pokrmu zatěžuje trávení.

Dbáme na vyváženou stravu s dostatkem živin. Před kvantitou by měla dostat přednost kvalita. Z pečiva volíme celozrnné. Brambory, rýže, těstoviny, žitný chléb obsahují vlákninu, vitaminy, stopové prvky a řadu minerálů, Kdo nesnáší syrovou zeleninu a některé druhy ovoce, měl by si dopřát čerstvé šťávy. Správně kombinujeme živočišnou stravu, protože maso je zdrojem bílkovin, vápníku, železa a vitaminů rozpustných v tucích.

Na stole by neměly chybět ryby a ne příliš tučné rybí výrobky. Maso častěji dusíme nebo vaříme, smažené konzumujeme jen v malé míře. Nezapomínáme na jogurty, zdravé jsou produkty z kozího mléka. Pozor na skryté tuky v uzeninách, některých sýrech, v bílém pečivu, v oplatkách s náplní, v rychlém občerstvení a podobně.

Důležité je dostatečně pít, pramenitou vodu, ovocné šťávy, bylinkové čaje a zelený čaj. Žaludku neprospívá v rychlosti konzumovaná jídla, velké porce, přesolené pokrmy, ostré sýry.

Léčba žaludečních potíží patří do rukou odborníků. Vyhýbá-li se postižený stresu, alkoholu a ostrým pokrmům, přispěje tím k rychlejšímu uzdravení.

(vít)