Chytrý špičkový marketing.
view counter

Stresem se dá nakazit

  • Databáze informací:

view counter

Že můžete „chytit“ spalničky nebo chřipku od člověka, v jehož blízkosti se často pohybujete, je všeobecně známé. Nakažlivý je však i stres, což dokázali vědci z drážďanské univerzity. Přestože žijete klidným životem, můžete být ohroženi depresí, úzkostí, když se každodenně setkáváte s vystresovanými, nervózními lidmi. A to buď v reálném životě, nebo prostřednictvím televizních pořadů.


Vědci hovoří o nakažlivém nebo také empatickém stresu. Výzkum založil tým z Institutu Maxe Plancka a drážďanské technické univerzity na dvou skupinách dobrovolníků. První testovali na přítomnost přímého stresu. Respondenti museli řešit náročné matematické úlohy, byli podrobeni nepříjemným rozhovorům. Druhá skupina pozorovala stresované jedince z první skupiny. V první skupině dokázalo zachovat klid jen pět procent respondentů.


Ostatním - tedy devadesáti pěti procentům jedinců - naměřili v těle výrazně vyšší hladinu kortizolu. Nejvíc vědce překvapilo, že šestadvacet procent pozorovatelů z druhé skupiny vykazovalo velmi vysokou hladinu kortizolu, přestože nebyli vystaveni přímému stresu.

Podle šéfky vědeckého týmu Veroniky Engertové má stres neuvěřitelně nakažlivý potenciál.
(pru)