ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Střevní doping

view counter

Američtí odborníci zjistili, že střevní bakterie, respektive jejich druhová skladba, ovlivňují výkonnost profesionálních sportovců. Budoucnost tak zřejmě bude patřit tzv. střevnímu dopingu. Výzkumu se v této souvislosti začali vědci věnovat poté, co se objevily případy sportovců, kteří se dostali ze zdravotní a výkonnostní krize neobvyklým způsobem. A to tak, že si nechali cíleně „vyhubit vlastní nevhodnou“ střevní mikroflóru antibiotiky, aby jim pak byly do střev nasazeny střevní bakterie odebrané od kolegů ve špičkové formě.

Vědci sledovali dvě desítky maratónců, kteří běželi slavný Bostonský maraton. Odebírali jim vzorky stolice týden před závodem a týden po závodě. Zjistili, že po maratonu ve střevech běžců stoupl počet bakterií schopných rozkládat kyselinu mléčnou. Ta vzniká v důsledku práce svalů a při extrémních vytrvaleckých výkonech může být omezujícím faktorem pro výkon i následnou rekonvalescenci. Vědci proto začali vyvíjet speciální probiotika, která by pomáhala sportovcům zvládat enormní nároky na výkon. Zjistili však také, že není možné používat jedno probiotikum pro všechna sportovní odvětví. Ukázalo to srovnání střevních mikrobiomů ultramaratonců a reprezentačních veslařů.

Vytrvalci na dlouhé trati mají střeva osídlena bakteriemi schopnými rozkládat s vysokou účinností cukry a vlákninu. Pomáhá jim to zřejmě dostat z přijímané potravy co nejvíce energie, kterou potřebují, aby udrželi tempo na dlouhé trati po dobu několika hodin. Střevům veslařů však dominují jiné bakterie, protože od nich se očekává špičkový výkon v časovém horizontu několika minut.
(šál)