ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Tajný život rostlin

view counter

Jakkoli je to pro nás těžko pochopitelné, rostliny sice nemají mozek, přesto mají paměť, komunikují s okolím, mají pocity. Již v roce 1966 učinil bývalý agent CIA Cleve Backster (nyní již zesnulý) ohromující objev. Backster se zaměřoval na používání detektorů lži a polygrafové techniky, které vyvinul, používá i v současné době armáda USA. Backster experimentoval s rostlinami dračince.

Vzal například dvě rostliny a připojil je k detektoru lži. Pak požádal kolegu, aby jednu z rostlin rozdupal. Když se tak stalo, polygraf ukázal, že druhá květina prožívala strach! Experiment pokračoval dalšími testy. Do místnosti, kde byla rostlina, vešlo postupně několik lidí včetně muže, který rozdupal druhou rostlinu dračince. Polygraf neukázal žádnou reakci na vcházející lidi, dokud nevstoupil „ničitel“. V tu chvíli opět rostlina vykázala strach.

Člověka, který ubližuje, evidentně poznala. Backster v dalších pokusech prokázal, že rostliny prožívají pocity štěstí, když jsou zalévány, a mají dokonce schopnost číst lidskou mysl! Jak na to přišel? Jednou přemýšlel, jaký pokus by ještě vyzkoušel a napadlo ho, že by mohl květině spálit listy, aby viděl, jak bude reagovat. Polygraf zaznamenal už v ten moment, kdy na to pomyslel, strach.
(šál)