ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Učení harmonického života - feng shui

  • Databáze informací:

view counter

Pracovna by měla být umístěna v tiché části domu. Pokud v pracovně přijímáme klienty, měla by být přístupná z chodby a tak, aby návštěvy neprocházely větší částí domu. Pracovna by v žádném případě neměla být umístěna v ložnici. V ložnici by se neměla hromadit energie práce, myšlenek apod. V současné době je ve většině případů součástí pracovny také personální počítač a vzniká mimo záření počítače i elektrostatické pole, přičemž dochází k likvidaci záporných iontů a hůře se nám dýchá a samozřejmě i spí. Pokud ovšem někdo nemá jiné místo na pracovnu, pak je nutno v ložnici pracovní místo oddělit opticky závěsem, paravánem, nábytkem apod. Ke zlepšení vzduchu v ložnici pak můžeme použít tzv. ionizátor, který pročišťuje vzduch a „vyrábí“ záporné ionty. Ionizátory jsou na našem trhu k sehnání ve speciálních prodejnách. V každém případě pracovna v ložnici narušuje spánek jednoho z partnerů, zejména pokud je pracovna využívána dlouho do noci.

A nyní již k samotné pracovně. Je vhodné, abychom měli z okna příjemný výhled. Není dobré hledět na místo, kde je prováděna nějaká aktivita (bazén, hřiště, staveniště, nádvoří továrny, silnice apod.), samozřejmě, že k tomu patří i hluk z těchto míst. To je pak naše soustředění na práci velmi labilní. Pokud se nelze takovému výhledu vyhnout, měli bychom na okna dát hustější závěs, záclony nebo vertikální textilní bílé žaluzie. Světlu tak umožníme vstup a rozptylující pohled zakryjeme. K tomuto účelu můžeme použít také květiny. V případě hluku máme okna zavřená. Dnešní technologie plastových oken dokonale zvukotěsní. Ke zlepšení ovzduší použijeme opět ionizátor. I při použití ionizátoru je samozřejmě nutné pracovnu dobře větrat. Používáme jednorázové větrání s přestávkou v práci. V pracovně je velmi důležité umístění stolu. Stůl by zásadně měl stát tak, abychom neměli vstupní dveře za zády. To by v nás vyvolávalo nervozitu, neměli bychom, jak se říká, krytá záda.

Na dveře je třeba vidět, abychom věděli, kdo vchází. Stůl postavený pod oknem není rovněž vhodná pozice. Světlo by mělo přicházet na pracovní desku, pokud jsme praváci zleva a u leváků zprava. V pracovně je důležitý pořádek. Neměly by zde být stohy papírů, zbytečné diskety nebo CD disky, hromady časopisů, různé nepotřebné drobnosti apod. Dnes, kdy máme k dispozici počítač, digitální fotoaparát, digitální kameru a skener, můžeme mít řadu věcí archivovaných v počítači. I v počítači bychom měli „pravidelně uklízet“ a odstraňovat staré soubory, případně je archivovat na CD-ROM. Pracovna, jak jsme uváděli v úvodu, by měla být umístěna v klidné části domu, ale ne v místě, kde je energetický deficit. K tomu dochází v případech, že dům nemá pravidelný tvar. Barvu pracovny volíme podle toho, jaká činnost se zde převážně provádí. Pokud například tvoříme duševně, měla by to být barva žlutá, která aktivizuje koncentraci a myšlení.

Do pracovny jinak patří teplé barvy. Modrá je chladná a pro pracovnu nevhodná. Telefon by na pracovním stole měl být umístěn v rohu bohatství, tj. vlevo nahoře. Stolní lampa na pracovním stole může být umístěna mimo oblast kariéry (pokud usednete ke stolu, nachází se přímo před vámi) kdekoli. Neměli bychom používat ostré světlo halogenových žárovek, ale teplé, měkké světlo. V případě, že chcete zvýšit potenciál energie u pracovního stolu, pak zespodu na pracovní desku přilepte zrcadlo pohledovou stranou nahoru. Můžete ho také vložit do šuplíku. Za tímto účelem lze rovněž použít barvu ve formě látky nebo papíru. Pokud je to možné, počítač a ostatní součásti počítačové sestavy umísťujeme na samostatný stůl s ergonomickým řešením klávesnice. V blízkosti pracovního stolu nesoustřeďujeme spotřebiče, abychom se nedostali do oblasti jejich elektromagnetického vyzařování. V pracovně je vhodné mít jednu nebo dvě květiny.

 

Ing. Josef Schrötter