Chytrý špičkový marketing.
view counter

Umění zvané ikebana

 

view counter

V Japonsku má aranžování květin a rostlin velmi starou tradici, přičemž se postupně rozšířilo do celého světa pod názvem ikebana. V zemi jejího vzniku přitom mají mnoho škol i nejrůznějších kurzů, ve kterých se ikebana vyučuje. Dokonce se tam jedná o obor vysokoškolského studia.
Jeden z nejstarších stylů uměleckého ztvárnění květů - rikka je v zemi vycházejícího slunce oblíben dodnes. Později vznikl rovněž styl, při kterém se květy a rostliny aranžovaly do vyšších váz, v některých případech se zavěšovaly i na stěny. Koncem 19. století se začaly rostliny aranžovat do nízkých nádob a právě tato sestava se pro svoji dekorativnost rozšířila do celého světa. Přitom existuje také několik dalších esteticky zajímavých aranžérských učení, v kterých se uplatňují vysušené rostliny přizdobené ovocem. Ty se umísťují do nízkých nádob nebo do košíků z přírodního proutí.

Po staletí neměnný styl vyměnilo v posledních desetiletích především volné aranžování s použitím různého, včetně netradičního dekorativního materiálu. Při sestavě ikebany je však třeba vždy dodržet tradiční zákonitosti. To se týká zejména výšky rostlin, bohatosti a rozmístění květů. S nástupem nových materiálů se aranžují již také do svařených výtvarných konstrukcí, kamenných, kameninových i porcelánových plastik vybraných pro tento účel.

V našich zemích se pak též jednalo o úsilí vytvořit a umístit ikebanu jako součást některých jiných předmětů, například do rozřezané neb rozbité skořápky pštrosího vejce. K živým rostlinám se pak též přidalo aranžování drátů, umělé hmoty, bizarních tvarů kořenů, peří, různé úpravy provazů a podobně. I tento styl architektury ikebany však vyžaduje školeného tvůrce se znalostí kompozice v prostoru.
(pak)