ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (134)

view counter
  • Ruští meteorologové předpovídají, že Evropu čeká nejstudenější zima za posledních 100 let! Vycházeli z výpočtu klimatických indexů, které hovoří o přechodu arktického vzduchu přes Evropu. Kromě toho má klesat sluneční aktivita a dojde k tzv. severoatlantické oscilaci. Jde o mechanismus, který významně ovlivňuje cirkulaci v euroatlantickém prostoru během zimního období a je založený na distribuci vzduchových hmot z Atlantiku nad euroasijské vnitrozemí.

  • Britští experti nedávno ohlásili, že jsou na stopě univerzální vakcíně proti chřipce. Vědecký tým z Královské univerzity v Londýně se zaměřil na jádro viru, které zůstává společné pro většinu chřipkových kmenů. Současné léky proti chřipce blokují povrchový protein viru, čímž brání v přenosu nukleové kyseliny do napadené buňky. Jenže virus chřipky je schopný tyto proteiny měnit. Rozhodující v boji proti jádru chřipkového viru mají být tzv. T-buňky (T-lymfocyty), které jsou podstatou buněčné imunity. Výzkumníci jsou přesvědčení, že právě T-buňky budou schopné „rozpoznat“ proteiny v jádru viru.

  • Ledová krusta pokrývající Jupiterův měsíc Europa ukrývá oceán a nelze vyloučit, že se v něm vyvinul život. A proto mezinárodní skupina vědců, techniků, architektů a bývalých pracovníků NASA iciovala vznik projektu Objective Europa a zabývá se myšlenkou vyslat k měsíci sondu s lidskou posádkou. Let k měsíci Europa by dle předpokladů trval 600 dní a je možné ho uskutečnit se současnými technologiemi. Ovšem dobrovolníci, kteří se mise zúčastní, musí počítat s tím, že se na Zemi už nevrátí.

  • Australští odborníci odhalili, že za obezitou stojí často poškozené nervy v žaludku. Jde o nervy, jejichž úkolem je signalizovat mozku sytost. Při dlouhodobém přejídání se nervy znecitliví. Hormon leptin, který reguluje příjem potravy, také mění citlivost těchto nervů. Tyto dva mechanismy dohromady způsobí, že obézní lidé potřebují jíst víc, aby se cítili sytí a výsledkem je začarovaný kruh nadváhy. Vědci si zatím nejsou jisti, zda znecitlivění nervů v žaludku je trvalé, nebo jen velmi dlouho odeznívá. Jisté je, že pouhých 5 % obézních lidí je schopno si poté, co zhubnou, štíhlou linii udržet.

  • Mezinárodní tým badatelů objevil v Číně zkamenělinu pravděpodobně nejstaršího známého živočicha se zřetelným „obličejem”. Jedná se o 419 miliónů let starou rybu, která by údajně navíc mohla vyplnit chybějící článek ve vývoji obratlovců. Nezvykle dobře dochovaná fosilie se našla v jezeru Siao-siang v jihovýchodní Číně. Patří nejprimitivnějšímu obratlovci, u nějž je jasně patrná struktura obličejových kostí, jak je známe dnes. Rozeznatelné jsou oči, nos a především čelist, která v tomto geologickém období u žádných jiných ryb nebyla zjištěna.

Ryba s latinským názvem Entelognathus primordialisnavíc může podle vědců změnit dosavadní názor na vývoj obratlovců. Ryba má totiž znaky dvou typů dávných ryb – pancířnatců (Placodermi), kteří podle předpokladů vyhynuli před mnoha milióny lety, a kostnatých ryb, z nichž se postupně vyvinuly moderní ryby, obojživelníci, ptáci a savci.

(zem)