ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (145)

view counter
  • Kalifornský technologický institut se zabývá souvislostí mezi projevy autistického spektra a stavem střevní mikroflóry. Vědci ověřili, že autismus je sice genetickou záležitostí a poruchou mozku, nicméně na jeho rozvoji se podílejí střevní bakterie. Vědci zahájili výzkum na základě zjištění, že se u lidí postižených autismem častěji vyskytují i střevní potíže. Nyní chystají studii, která ukáže, nakolik podání probiotik u lidí potlačí agresivitu či úzkost, které jsou častými projevy autismu.

  • Experti NASA sdělili, že Hubbleův dalekohled prokázal přítomnost vody v atmosféře pěti různých planet ve vesmíru. Všechny tyto planety jsou zvláštní třídou exoplanet, patří mezi tzv. Jupitery, tedy planety s vysokými teplotami na povrchu. O přítomnosti vody na nich se dosud jen spekulovalo. Objev otevírá dveře k dalším objevům a vybízí k otázkám existence mimozemského života.

  • Jsou naše fobie vzpomínkami, které dědíme po předcích? Nový výzkum, jenž proběhl na americké lékařské fakultě v Atlantě, naznačil, že i vzpomínky mohou být předány z generace na generaci prostřednictvím genetických spínačů, jež obsahuje DNA. Vědci dělali pokusy na myších. Učili je bát se vůně třešňových květů pomocí elektrických šoků. Potomci těchto myší následně také projevovali strach, pokud ucítili vůni třešňových květů, ačkoli nikdy elektrošok nedostali. A i další generace reagovala podobně. Výzkumníci odhalili, že mozky myší naučených strachu z vůně třešňových květů vykazují strukturální změny v oblastech, které souvisejí s detekcí pachů. Zkušenosti se tedy zřejmě nějakým způsobem přenášejí a kódují z mozku do genomu.

  • Dle zveřejněných výsledků přírodovědců leží nejchladnější místo na světě v oblasti věčného ledu - v Antarktidě. Konkrétně se nachází na hřebeni Východoantarktické plošiny. V této lokalitě našli badatelé praskliny uvnitř ledového příkrovu, v nichž se drží nehybný vzduch. Satelitní měření v jedné z prasklin ukázalo teplotu mínus 93 stupňů Celsia.

  • Průměrný člověk dokáže vnímat asi milion barev. Ale jak se ukázalo, existuje skupina žen, které oplývají neobyčejnou schopností rozlišit až sto milionů barevných odstínů. Neurologové říkají, že jde o specifickou mutaci, která mění trichromatické vidění na tetrachromatické, v oku se pak nachází o jeden druh buněk více (tetrachromatické vidění mají v přírodě ptáci, plazi a hmyz). Běžně se na sítnici lidského oka rozprostírá několik milionů světločivých buněk, přičemž ty se dělí na tři typy. Každý typ umožňuje vnímání jedné základní barvy (červené, zelené a modré). Méně obvyklý je čtvrtý typ, který je zodpovědný za ultrafialové nebo infračervené spektrum barev. „Superbarevné“ vidění má pode odborníků v genech asi 12 procent žen.

(zem)