ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (149)

view counter
  • Kalifornští lékaři přišli s novým způsobem včasného diagnostikování rizika infarktu. Několik dnů či dokonce týdnů před jeho vypuknutím ho může prozradit krevní test. Jak bylo výzkumem zjištěno, buňky nasvědčující vzniku srdeční příhody (pokrývají postižené cévy), totiž tou dobou začnou kolovat krevním systémem lidského těla.

  • V brazilské řece Araguaia objevili přírodovědci nový (tedy pátý známý) druh říčního delfína. Genetická analýza prokázala, že se druh Araguian boto, jak byl nazván, oddělil od Delfínovce amazonského. To byl říční delfín, který žil v Amazonce před více než 2 miliony let a datování odpovídá době, kdy se řeka Araguaia oddělila od povodí Amazonky. Nový druh je sice podobný amazonským delfínům, ale geneticky s hodně liší a má i větší mozek.

  • Již delší čas vědci zkoumali možnou spojitost mezi geografií a rizikem vysokého tlaku. Všimli si, že se výskyt hypertenze (abnormálně vysokého tlaku) zvyšuje se vzdáleností od rovníku. Zjistili, že je tomu tak v důsledku působení ultrafialové složky slunečního záření (UVA). UVA aktivuje oxid dusný, který vstupuje z krevního řečiště, kde rozšiřuje cévy a následně tedy snižuje krevní tlak!

  • Američtí archeologové nalezli v egyptském Abydu pohřebiště panovníků. Zatím bylo vyzvednuto tělo Senebkaye, jenž byl prvním či druhým z řady vládců, kteří řídili Abydu během složitého období starověkého Egypta. Toto období začalo pádem Střední říše okolo roku 1700 před naším letopočtem a skončilo vznikem Nové říše o 150 let později. V zemi se v tom čase vystřídalo pět panovnických dynastií označovaných čísly 13 až 17. Nalezené pohřebiště zřejmě patří panovníkům, kteří vládli v letech 1650 až 1600 před naším letopočtem, patřili zřejmě 15. a 16. dynastii.

  • Američtí kardiologové na základě četných studií doporučují všem lidem, kteří tráví každodenně dlouhý čas u počítače, aby sportovali, pravidelně se hýbali. Jak se ukázalo, sedavá fyzická nečinnost je stejně „vražedná“ jako kouření cigaret! Ohrožen je především kardiovaskulární systém, ale zvyšuje se tak i riziko onemocnění cukrovkou a dalšími nemocemi (včetně rakoviny). Není přitom nutné trávit hodiny v posilovně či na jiném sportovišti, prý stačí svižná chůze po dobu deseti minut třikrát denně.

  • Tým badatelů z jedné jihoafrické univerzity zaznamenal při pozorování života na jezeře Schroda Dam v Národním parku Mapungubwe schopnost některých ryb lovit ptáky! Jsou schopné ulovit nejen opeřence, který brouzdá v mělké vodě u břehu, ale dokážou se i vymrštit a ulovit ptáka letícího nízko nad hladinou. Přírodovědci pozorovali četné útoky ryb druhu afrotetra botswanská a na základě jejich úspěšnosti došli k přesvědčení, že tak ptáky loví pravidelně, zřejmě pro nedostatek jiné potravy.

  • Jak si zlepšit výkonnost v matematice? Oxfordští experti přišli na to, že jemná stimulace mozku elektrošoky zvyšuje schopnost studentů řešit matematické úlohy. Metodu testovali s úspěchem na několika desítkách dobrovolníků. Jejich výkony se zlepšily skoro o 30 procent! Vědci tvrdí, že metoda má pomoci lidem se sníženou matematickou gramotností, kteří tvoří asi 20 procent populace. Elektrická stimulace zvýší aktivitu neuronů v mozku, přitom jsou ale elektrošoky velmi jemné a bez jakýchkoli vedlejších účinků (síla proudu odpovídá tužkovým bateriím).

(zem)