Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (149)

view counter
  • Výzkum ukázal, že zemské jádro asi není tak tvrdé, jak se myslelo. Pro geofyziky není průzkum zemského jádra vůbec jednoduchý, proto staví vědci v souvislosti s ním hlavně na domněnkách a hypotézách, nikoli ověřených skutečnostech. Předpokládá se, že je tvořeno především železem a na rozdíl od roztaveného vnějšího pláště je dosti pevné. Ale o vlastnostech železa při teplotách a tlacích, jaké panují v nitru Země, neměli vědci přesnou představu. Proto se tyto podmínky pokusili nasimulovat. Kov podrobili tlaku přesahujícímu 200 miliard Pascalů a sledovali, co se se vzorkem železa stane. Zjistili, že mechanická pevnost klesne, tedy i jádro Země může být relativně měkké a tvárné. Zřejmě tedy netvoří dokonalou kouli.

  • Ornitologové jsou znepokojeni skutečností, že v posledních 10 letech přibývá případů, kdy čápi oproti běžným zvyklostem zůstávají i přes zimu v našem podnebném pásmu a neodlétají za teplem na jih. Ornitologové již vysledovali, že jedinci, kteří se rozhodnou strávit zimu v našich klimatických podmínkách, zahnízdí pak obvykle o měsíc dříve. To ale není z důvodu nízkých teplot časného jara prospěšné mláďatům, ta pak častěji hynou. Proč někteří čápi na zimu neodlétají, ornitologové zatím s jistotou nevědí. Může se například jednat o slabší jedince, kteří by dlouhou cestu nevydrželi.

  • Japonští lékaři nečekaně zjistili, že i zelený čaj má jisté vedlejší účinky, které mohou ovlivnit lidský organismus. Oblíbený nápoj zamezuje vstřebávání tzv. betablokátorů, léků zpomalujících srdeční činnost a snižujících krevní tlak. Prokázalo se v souvislosti s podáváním preparátu nadolon, který je předepisován na hypertenzi. Pacientům léčeným nadolonem kvůli vysokému tlaku bylo podáváno několik šálků zeleného čaje denně. Následný rozbor krve ukázal, že hladina léku byla nižší, než odpovídalo běžně dosahovaným hodnotám. Normální dávkování léku bylo tedy v tomto případě neúčinné! Odborníci vydali doporučení, že by se měl lék nadolon brát nejdříve 4 hodiny po pití zeleného čaje.

  • Jak vnímají delfíni svět? To zjišťovali vědci pod vedením Masaki Tomonaga z univerzity v Kjótu. Tři kytovci, kteří se narodili ve volné přírodě a nyní jsou chování v akváriu, byli podrobeni testům, jež potvrdily jejich vysokou inteligenci. Delfínům bylo předloženo devět geometrických tvarů (zakřivené, s ostrými úhly či rovnými čarami). Nejprve jim badatelé ukázali tvary a zvíře se jednoho z nich dotklo nosem. Poté mělo ze dvou nabízených tvarů na jiném místě vybrat ten, kterého se předtím dotklo. „Překvapením je, že delfíni mají velmi podobné optické vnímání jako lidé,“ napsali autoři studie. „Rozdíl byl pouze v tom, které tvary jsou komu bližší. Delfíni si na dotek a následné rozpoznání vybírali tvary s ostrými křivkami, lidé, kteří pro srovnání absolvovali podobný test, byli naklonění oblým křivkám.“

  • Experti z Texasu navrhli mikromlýnky velikosti rýže, které mohou napájet elektrickou energií mobilní telefony a další malé elektronické přístroje. Mikromlýnky mají malý výkon, na dobití tzv. chytrého mobilu je jich potřeba několik set, a to za předpokladu dostatečně silného proudění vzduchu. Technici navrhují, že lze sadu větrných mikromlýnků připevnit třeba k pouzdru na telefon. Zvláštní otázkou je v tomto případě způsob přeměny mechanické rotační energie na elektrickou. Na rozdíl od velkých větrných turbín zde pravděpodobně je použitým principem síla elektrostatického působení.