ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (156)

view counter
  • Odborníci z observatoře Arecibo v Portoriku detekovali záhadný výbuch rádiových vln z dalekého vesmíru. Podobný rádiový signál zaregistroval předtím pouze teleskop v Austrálii, astronomové proto měli původně pochybnosti, zda vůbec pochází z kosmu. Teď mají ale jasno - signál zachycený v Portoriku pochází z velmi vzdálené části vesmíru. Každý rádiový záblesk trval jen několik tisícin sekundy a vědci se nyní snaží zjistit jeho zdroj.

  • Neurologové z Bristolu objevili proces, při němž se v mozku vytvářejí nervová spojení vyvolávající strach. Identifikovali řetězec nervových spojení, jež propojují mozková centra vysílající signály vyvolávající pocit strachu s míchou, což má za následek fyziologickou reakci - třes rukou, zvýšený tep, zrychlený dech, mrazení v zádech. Projevy strachu má na svědomí část mozku, která leží v týlní oblasti a říká se jí mozeček. Konkrétně jde o malé centrum označené neurology jako PAG, které slouží i jako aktivátor strachu při rozpoznání nebezpečné situace. Jestliže vědci zjistí, jakým způsobem centrální nervové dráhy fungují, mohli by najít i účinný způsob léčby emočních poruch souvisejících s panickými návaly úzkosti (např. nejrůznější fobie).

  • Experti ze Švédska přišli s ambiciózním řešením úspory energie. Vzhledem k tomu, že se spousta energie vynakládá na osvětlení měst v noci, navrhli projekt Brighter Moon (Jasnější Měsíc). Ten počítá se zvýšením míry odrazivosti povrchu jediné přirozené družice Země - Měsíce. Noci by pak byly světlejší, což by pomohlo vyřešit energetickou krizi. Plán je postaven na přetvoření fyzikální a chemické skladby povrchu Měsíce tak, aby se zvýšila míra odrazivosti světla (tzv. albedo). Zatímco průměrné albedo Země je 37 až 39 procent, u Měsíce dosahuje zhruba jen 12 procent, což podle švédských inženýrů představuje výzvu. Projekt by měl mít pozitivní dopad i na životní prostředí. Roční provoz jedné pouliční lampy podle výzkumů znamená 120 kilogramů oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší. Jen Evropská unie tak kvůli nočnímu osvětlení ulic vypustí přes 40 miliónů tun CO2 každý rok. Experti berou v potaz i rizika, která by změna mohla mít na Zemi. Proto by případné změny v míře nočního světla odraženého z Měsíce probíhaly pomalu, v řádech desítek let, aby se živé organismy mohly přizpůsobit.

  • Vědci z Ústavu výživy na Harvardově univerzitě díky dlouhodobému výzkumu (trval před 20 let) zjistili, že pití kávy ovlivňuje výskyt diabetu 2. stupně. Pokud člověk vypije zhruba jeden až dva šálky kávy denně, snižuje se u něj riziko vypuknutí cukrovky 2. typu až o 11 procent. Kdo pije až tři šálky kávy denně, snižuje pravděpodobnost, že onemocní cukrovkou, až o 37 procent. Káva bez kofeinu však vliv na snížení rizika cukrovky nemá.

  • Japonští přírodovědci objevili v temných jeskyních v Brazílii podivuhodný hmyz, který zcela obrací sexuální role. Samičky hmyzu z nově objeveného rodu Neotrogla mají velmi komplikované špičaté penisy, které zasunují samečkům do otvorů podobným vagínám. Získávají tak kapsle se spermiemi, které jim slouží nejen k oplodnění vajíček, ale i jako zdroj potravy.

(zem)