Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (157)


view counter

Světová zdravotnická organizace přišla s alarmujícím varováním. Podle odborníků - lékařů - přestávají při léčbě bakteriálních infekcí zabírat i silná antibiotika, která jsou při některých závažných nemocech považována za „léky poslední záchrany“. Může to údajně vést až k tomu, že se některé nemoci po desítkách let stanou pro lidi opět smrtelnými. K neúčinnosti antibiotik zřejmě přispěl fakt, že se antibiotika zbytečně nadužívají. Týká se to například širokospektrálních antibiotik karbapenomů, jež se užívají proti bakteriím klebsiella a e.coli (způsobují záněty močových cest a zápaly plic). Antibiotika ze skupiny flurchinolonů, která byla ještě v 80. letech minulého století vysoce účinná, v současné době nezabírají prý u více než poloviny pacientů!

  • Jakkoli se mnozí lidé domnívají, že biopalivo je čistší alternativou k ropě a pomůže lidstvu v boji proti klimatickým změnám, ukazuje se, že to nemusí být pravda. Americká studie například ukázala, že biopalivo vyrobené ze zbytků sklizené kukuřice je pro globální oteplování v krátkodobém horizontu dokonce horší než benzin. V prvních letech totiž uvolní toto biopalivo (patřící mezi tvz. celulózová) o sedm procent více skleníkových plynů než běžný benzin.

  • Kardiologové došli k závěru, že sedavé zaměstnání je stejně nebezpečné jako kouření! Studie provedená týmem doktory Deborah Rohm Young zkoumala přes deset let zdraví více než osmdesáti tisíc mužů ve věku 45 až 69 let. Ze studie vyplynulo, že muži se sedavým způsobem života se vystavují více než dvojnásobnému riziku vzniku kardiovaskulárních chorob než ti, kteří sezením tráví minimum času. I v případě, že muži pravidelně cvičili, bylo riziko o 34 procent vyšší u mužů, kteří denně seděli pět a více hodin, než u těch, kteří proseděli maximálně 2 hodiny denně.

  • Nizozemský vědec Wieger Wamelink na základě svého experimentu předpokládá, že za 10 let bude možné na Marsu pěstovat zeleninu a ovoce. Výzkumník si vybral lokalitu v blízkosti havajských sopek, podmínky zde jsou marsovskému prostředí podobné. Vysázel zde 14 druhů rostlin a po 50 dnech zjistil, že se některé kupodivu ujaly a začaly aktivně růst. Některé dokonce rozkvetly!

  • Čínští experti intenzivně rozvíjejí možnosti 3D tiskáren. Nedaleko Šanghaje tak průmysloví inženýři vytiskli „vesnici“. K výrobě 10 domů sestrojili gigantickou 10 metrů širokou a 6 metrů hlubokou 3D tiskárnu. Jako materiál použili „inkoust“ z betonu a recyklovaného stavebního a průmyslového odpadu, který byl vyztužen skleněnými vlákny. Tiskárna vytiskla díly, z nichž dělníci smontovali domky o ploše kolem 200 metrů čtverečních. Náklady na výrobu jednoho domu v přepočtu dosáhly výše kolem 100 000 korun.

  • Jaká je doporučená denní dávka alkoholu? Nejčastěji se hovoří o dvou deci červeného vína či půllitru piva, záleží na pohlaví. Jenže finský vědec Kari Poikolainen, který v rámci Světové zdravotnické organizace analyzoval prostřednictvím řady studií vliv alkoholu na lidské tělo, zjistil, že alkohol škodí tělu pouze v případě, že ho člověk pozře 13 jednotek denně. To odpovídá zhruba 5 půllitrům piva nebo litru vína. A rozhodně je podle něj zdravější normálně alkohol konzumovat než abstinovat.

(zem)