ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (164)


view counter
  • Americká studie provedená na laboratorních myších prokázala, že pravidelné opalování může vést až k závislosti na slunění. Tým expertů v Bostonu několik týdnů pravidelně vystavoval myši ultrafialovému záření. Poté u nich byla v krvi zjištěna zvýšená hladina beta-endorfinů, které tlumí bolest a vyvolávají dobrou náladu. Když byl hlodavcům přísun záření zablokován, dostali abstinenční třes.

  • Odborníci z Massachuetts se zabývali původem lidské zvukové komunikace. Tvrdí, že dvěma základními složkami, které stály u vzniku lidské řeči, byly vokální výbava primátů a ptačí zpěv. Proto také např. portugalština a němčina znějí „tvrdě“, naopak čínština či jiné asijské jazyky připomínají. U prvních jmenovaných jazyků totiž převládá vokální výbava primátů, zatímco ty druhé nesou více prvků ptačího zpěvu. Oba komunikační systémy existovaly v přírodě dávno předtím, než se objevili první moderní lidé. Ti ale byli prvním a jediným druhem, který je dokázal zkombinovat, a tím exponenciálně zvýšil možnosti přiřazování nových významů.

  • Jak dokázaly první výsledky výzkumu Evropské kosmické agentury, magnetické pole, které chrání život na Zemi před nepřetržitým proudem nabitých částic a zářením, slábne. Nejdramatičtější pokles se projevil na západní polokouli. Na druhou stranu mírné posílení magnetického pole vykázala od ledna oblast Indického oceánu. Měření také potvrdila pohyb severního magnetického pólu k Sibiři. Nyní se bude zkoumat, zda jde pouze o dočasný, nebo trvalý trend.

  • Studie amerických vědců se zabývala empatií a citlivostí. Výsledky ukázaly, že se schopnost vcítit se do druhých lidí nelze naučit, mohou za ni geny. Badatelé zkoumali pomocí magnetické rezonance mozkovou činnost několika desítek dobrovolníků, kterým postupně ukazovali fotografie s výrazným emocionálním nábojem. Největší prokrvení mozky respondentů vykazovaly v oblasti zvané anterior insula, jejíž zvýšená reaktivnost je podle dřívějších studií vrozená.

  • Existuje mimo Zemi ve vesmíru život? Astronomové z Londýna ve spolupráci s kolegy z Nového jižního Walesu přišli s novou převratnou metodou, jak existenci mimozemšťanů otestovat. Jejich metoda měří přítomnost metanu (nejjednodušší organické molekuly), jež je obecně brána jako základní složka života. Vyvinuli nové barevné spektrum pro žhavý metan, které může být použito k detekci jeho molekul při teplotách až do výše 1220 stupňů Celsia, což zatím nebylo možné. Zjišťují, jakým způsobem vzdálené hvězdy absorbují světlo hvězd různých barev a porovnávají ho se spektrem, které slouží k identifikování různých typů molekul.

  • Je známo, že obezita a nedostatek pohybu přispívají ke vzniku a rozvoji cukrovky i kardiovaskulárních chorob. Nedostatek pohybu ale nese i další zdravotní rizika. Zesiluje dispozice ke zhoubným typům rakoviny tlustého střeva, dělohy a plic. Vědci z Univerzity v Regensburgu posuzovali zdravotní stav čtyř milionů lidí. Našli téměř 69 tisíc případů rakoviny. V souvislosti s tím zjišťovali, kolik hodin denně lidé stráví sezením. Ověřili, že nebezpečí vzniku rakoviny se zvyšuje s přibývajícím počtem hodin strávených sezením, a to až o několik procent!

(zem)