Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (165)

view counter
  • Jistá americká společnost vyvinula antikoncepční čip. Jeho rozměry jsou 20 x 20 x 7 milimetrů. Po voperování pod kůži by měl působit až 16 let, tedy zajistit distribuci antikoncepčních přípravků. Jeho možnosti jsou ale mnohem širší - je možné přes něj do organismu vpravovat i léky v přesně daném množství a časových odstupech. Vědci řeší jediný problém - musí ho dobře zabezpečit před hackery, protože ho lze dálkově odpojit i aktivovat. Zkoušky implantátu na lidech by měly být zahájeny příští rok a jestliže půjde vše hladce, měl by se implantát objevit na trhu v roce 2018.

  • Entomologové objevili v Moravském krase v propasti Macocha dosud neznámý druh pavouka z čeledi šestiočkovitých. Dostal název šestiočka moravská. Pavouk je poměrně velký, jeho přední část těla je kaštanově zbarvená a má drobné důlečky. Živí se opancéřovanými stínkami a svinkami, k jejichž lovu používá speciální strategii. Na rozdíl od jiných druhů pavouků nejsou samci po styku sežráni samicí, ale během života se páří s více samičkami.

  • Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) otestoval přistávací schopnosti nového vesmírného dopravního prostředku ve tvaru létajícího talíře. Zkouška se prý až na závěrečné problémy s padákem (má obří rozměry, jeho průměr činí 34 metrů) povedla. Modul byl pracovně pojmenován LDSD a NASA počítá s jeho využitím při dopravování těžkých nákladů na Mars. Experti ho hodlají později vylepšit a měl by na čtvrtou planetu sluneční soustavy dopravit i astronauty.

  • Rychlost světla ve vakuu (299 792 458 metrů za sekundu) se ve fyzice dosud považovala za nezpochybnitelný fakt. Tento údaj je základem celé moderní fyziky. Jenže nová studie Jamese Fransona, fyzika z Marylandské univerzity, naznačila, že to nemusí být pravda. Jeho úvaha vychází z analýzy výbuchu supernovy SN1987A v periferii mlhoviny Tarantule ve Velkém Magellanově oblaku, k němuž došlo před 400 lety a jehož záření dorazilo k Zemi v únoru 1987. Astronomové naměřili fotony a neutrina z epicentra exploze o téměř pět hodin později, než očekávali. Franson se domnívá, že neudělali chybu, ale může za to dočasné zpomalení fotonů způsobené rozpadáním fotonů na virtuální páry pozitronů a elektronů a jejich znovuskládání vlivem velkých gravitačních polí, jak to popisuje kvantová elektrodynamika. Pokud má vědec pravdu, pak se na rychlost světla spolehnout nelze a tedy vše, co do této doby víme o kosmologii, by bylo zpochybněno.

  • Izraelský vynálezce vyvinul miniaturní přístroj, který by mohl sloužit při nakupování potravin či léčiv. Jde o spektrometr, který ukáže složení daného produktu. Stačí na něj namířit paprsek a chemické látky v něm obsažené se okamžitě ukáží pomocí aplikace v chytrém telefonu. Autor přístroje předpokládá, že bude ukazovat i množství kalorií obsažených v potravině, určí zralost ovoce či zeleniny. Lidé by tak hned věděli, kolik tuku je v kterém sýru, kdy bude rajče ideálně zralé a podobně. Spektrometr se zatím vyvíjí pro tři oblasti - kromě potravin i pro léky a zahradnictví. Vynálezce přístroj nazval SCiO, což odkazuje na latinské slovo sciere (vědět), a věří, že se bude jeho databáze postupně rozšiřovat. S jeho pomocí by se tak časem každý mohl podívat, co je v pneumatikách na jeho autě, v půdě kolem něj, jaké je složení benzínu, který tankuje. Přístroj by se mohl začít prodávat již příští rok a jeho cena se odhaduje na 250 dolarů, tedy asi 5000 korun.
    (zem)