Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (166)

view counter
  • Francouzští odborníci vytvořili bionické oko. Tento elektronický implantát umístěný na sítnici už několika desítkám nevidomých umožnil vidět alespoň částečně. Přístroj tvoří pár jakýchsi slunečních brýlí vybavených miniaturní kamerou, elektronickým zařízením zpracovávajícím vizuální údaje z kamery a systémem, který data předává očnímu implantátu. Lidé, kteří oslepli, díky bionickému oku mohou znovu rozeznat tvary, světelné kontrasty, přečtou písmena a slova velkých rozměrů.

  • Angličtí vědci potvrdili, že na Zemi kdysi žil obrovský pták s rozpětím křídel větším než šest metrů! Pravěký pták jménem Pelagornis sandersi byl tedy dvakrát větší než současný největší pták - albatros královský. A byl podle badatelů velmi zdatný, dokázal při hledání potravy překonat neuvěřitelné vzdálenosti.

  • Tým vědců začal zkoumat záhadný kráter, který objevili na sibiřském poloostrově Jamal. Výzkumníci pořídili záběry kráteru a odebrali vzorky. Jejich měření ukázala, že je kráter široký 60 metrů u povrchu a hlouběji pod povrchem 40 metrů. Jeho hloubku odhadují na 50 až 70 metrů, ale na dno se nedostali. Kráter je z 80 procent naplněn ledem, který na slunci taje. Vědci míní, že kráter vznikl před rokem či dvěma na základě působení vnitřní síly, nějakého podzemního výbuchu. Jak k tomu ale došlo, zatím netuší.

  • Včelí jed má pro lidský organismus řadu příznivých účinků. Malé dávky jedu snižují krevní tlak, což snižuje zánět, zvyšuje koronární průtok krve, stimuluje činnost srdečního svalu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a sedimentaci erytrocytů. Podle expertů z Belgie a Bristolu navíc může včelí jed také zlepšit funkce mozku člověka. Vědci vytáhli z jedu peptidový toxin zvaný apamin. To je neurotoxin, jenž blokuje některé kanály centrální nervové soustavy a způsobuje zvýšenou dráždivost mozku. Použití peptidových toxinů, jako je apamin, není nové. Vědci už nějakou dobu vědí, že některé hmyzí jedy mají potenciál k léčbě onemocnění, jakými jsou Parkinsonova choroba či demence.

  • Jak ukázaly analýzy, patří Česká republika k evropské špičce v rámci třídění odpadu. Přitom se u nás zavedlo třídění odpadu později než v okolních zemích. Možnost třídit má nyní 99 procent obyvatel, reálně třídí odpad 70 procent. Podle studie je průměrná vzdálenost, kterou musíme ujít k popelnicím na tříděný odpad, 102 metrů. Před dvěma lety bylo v naší zemi vytříděno přes 607 tisíc tun odpadu. Za posledních 12 let bylo zrecyklováno tolik odpadu, kolik činí poloviční objem hory Říp. Třídění umožňuje ušetřit každý rok zhruba 23 kilometrů čtverečních české přírody a jen v loňském roce bylo ochráněno před kácením díky třídění zhruba 1 800 000 stromů!

  • V čínské provincii S‘- čchuan objevili přírodovědci největšího zástupce létajícího vodního hmyzu na světě. Délka rozpětí jeho křídel je 21 centimetrů. Entomologům přinesli zvláštní hmyz, který se podobal obří vážce s dlouhými zuby, lidé z předměstí Čcheng-tu. Několik hmyzích jedinců s kleštičkovitými výrůstky na hlavě a temnou kresbu na křídlech bylo podrobeno zkoumání. Entomologové zjistili, že jde o neobvykle velké druhy okřídleného hmyzu z čeledi velestřechatkovití (Corydalidae). Ten je indikátorem čistoty vody, neboť je citlivý na jakékoli změny v její kyselosti či čistotě. Pokud je vodní tok jen slabě znečištěn, tento druh hmyzu ho opouští a hledá si nový domov.

(zem)