Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (266)

view counter
  • Američtí experti vyvinuli materiál, který generuje elektrickou energii při doteku. Chytré telefony a tablety by tak mohly být v budoucnu nabíjeny už jen tím, že je používáme. A pokud by se materiál zakomponoval i do oblečení či obuvi, mohli bychom si vyrábět elektrickou energii po celý den vlastním pohybem. Zařízení pracuje na principu piezoelektriky, elektrický náboj se hromadí v reakci na mechanické namáhání.

  • Dánští psychologové tvrdí, že sociální sítě „vyrábějí“ nešťastné lidi. Z jejich studie totiž vyplynulo, že čím jsou lidé na sociálních sítích aktivnější, tím častěji se utápějí v depresích. Naopak uživatelé, kteří se třeba týden nepřihlásí na sociální média, jsou se svým životem spokojenější. Týdenního experimentu se zúčastnilo více než tisíc osob. Polovina nadále čile používala Facebook a druhá část zase vůbec ne. Ti, kteří sociální síť denně navštěvovali na několik hodin, trpěli negativními emocemi a vysokou hladinou tzv. „Facebook závisti“. Žárlili zkrátka na aktivity svých přátel na Facebooku.

  • Zooložka Sarah Durantová ze Zoological Society of London varuje před hrozbou vyhynutí gepardů štíhlých. Počet žijících jedinců tohoto druhu klesl na konci roku 2016 na pouhých 7 100 kusů a nadále jich ubývá (například v Zimbabwe, kde je populace gepardů dobře zdokumentovaná, klesl do konce loňského roku počet zvířat z 1 200 jedinců v roce 2000 na posledních 170). V čem je problém? Gepardi mají především velké nároky na prostor. Kvůli rozvoji lidstva však už ztratili více než 90 procent svého přirozeného prostředí.

  • Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci, z Ústavu anorganické chemie AV ČR a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR pracují na projektu s názvem Výzkum pro výrobu multifunkčního fotoaktivního nanokompozitu k využití ve stavebnictví a nátěrových hmotách. Vyvíjejí zkrátka materiál, který se aktivuje světlem a dokáže čistit vzduch. Pilotní výroba tohoto transparentního nanokompozitu pod obchodním názvem BALCLEAN již byla zahájena a testuje ho jedna pražská společnost. Ta se specializuje na revitalizaci bytového fondu a aplikovala ho na dvě desítky bytových domů v rámci prevence růstu řas.

  • Kdo bojuje s nadváhou, dobře ví, co je jojo efekt. Jde o to, že si tělo, když skončí dieta, začne rychle dělat zásoby na „horší časy“. Princip problému byl zatím obecně dáván za vinu lidskému organismu, až izraelští odborníci ale nedávno přišli na kloub přesnému mechanismu jeho vzniku. Pokus s laboratorními myškami prokázal, že viníkem opětovného nabírání váhy jsou střevní bakterie. V rámci pokusů byl odebrán vzorek střevní mikroflóry tlustým a také hubeným myším. Mikroorganismy byly navzájem porovnány a ukázaly se mezi nimi výrazné rozdíly. Bakterie u tlustých myší obecně přispívaly k zánětům a znesnadňovaly hubnutí. Podle vědců se ruku v ruce s tím, že člověk hůře jí, zhorší i jeho bakterie v zažívacím traktu. Ty pak ve střevech přežívají a zpomalují metabolismus. Z toho vyplývá, že pokud chce člověk skutečně ztratit na váze, je jeho jedinou šancí změna střevní mikroflóry. Ta ale trvá dlouho a dosáhne se jí pouze změnou jídelníčku. Důraz by měl být kladen na konzumaci ovoce a zeleniny, omezení živočišných proteinů.

(zem)