Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (267)

view counter
  • V Polsku, konkrétně v Lednickém jezeru u Poznaně, našli archeologové fragmenty (devět částí) asi tisíc let starého člunu. Vzhledem ke stáří, velikosti a historické hodnotě jde o unikátní nález. Kusy loďky v současné době zkoumají archeologové z univerzity v Toruni a experti z Muzea historie Polska, následně bude loď zakonzervována a vystavena v muzeu ve Varšavě. Původně plavidlo měřilo na délku zhruba 10 metrů, bylo vyrobené z jediného kusu lipového dřeva a přepravovalo lidi i zboží.

  • Britští experti přišli s novou metodou plombování zubů. Zjistili totiž, že některé látky podporují obnovu kmenových buněk v zubní dřeni. Takové buňky jsou pak schopné přirozeně vyplnit i velké zubní dutiny, lze je použít místo zatím používaných náhrad. Jednou z látek s kýženou „superschopností“ je i Tideglusib, což je sloučenina testovaná v souvislosti s léčbou Alzheimerovy choroby. Tým z Londýna již testuje rozložitelné kolagenové houby, které se mají používat jako výplně. Namočí se do účinné látky a vloží do zubní dutiny. Tam spustí produkci vlastních kmenových buněk, jež zaplní volné místo.

  • Kdy si lidé osvojili schopnost tepelně upravovat potraviny? Tato otázka zůstávala dlouho sporná, nicméně nedávno přinesl mezinárodní tým badatelů přímé důkazy o tom, že to bylo v období před 10 000 lety. Zkoumali střepy neglazované keramiky z oblasti Libye a na vnitřní straně keramiky zachytili stopy lipidů, které tam nepochybně zůstaly po vaření rostlin. Podrobná molekulární a izotopová analýze rostlinných zbytků ukázala, že dávní obyvatelé dnešní Libye vařili širokou škálu plodin (obilí i listy suchozemských rostlin, ale také některé mořské rostliny).

  • Většina plastů se zatím vyrábí z ropy, ovšem zásoby fosilních paliv se tenčí, proto se hledají jiné možnosti. Britští vědci například už vyvinuli plast z chemikálie, která se nazývá pinen. Jde o aromatickou chemikálii patřící mezi terpeny, která se vyskytuje v jehličí a borovicím dodává jejich nezaměnitelnou vůni, je to odpadní produkt papírenského průmyslu. Technologové věří, že by se plast z pinenu mohl uplatnit v rámci výroby celé řadě produktů (obaly potravin, plastové sáčky, lékařské implantáty).

  • Američtí psychologové na základě experimentu zjistili, že již tříměsíční miminka jsou schopna rozlišit správné a špatné chování. Děti se to tedy neučí pozorováním, je jim to vrozené v důsledku sociální struktury lidské společnosti.

  • Archeologové při vykopávkách v údolí Callejón de Huaylas (asi 300 kilometrů severně od Limy) odkryli nedávno novou terasovitou pyramidu. Stavba byla porostlá silnou vrstvou vegetace a vypadala úplně jako obyčejný kopec. Největší odkrytá zeď měří deset metrů. Vědci zatím netuší, zda pyramidu postavili Inkové nebo ještě jiná, starší, kultura. Datovali totiž pouze keramické střepy, které tam rovněž objevily. Z analýzy úlomků vyplynulo, že pocházejí z období kultury Recuay, tedy 200 př. n. l. až 600 n. l.

(zem)
Foto: http://codigooculto.com