ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (270)

view counter
  • Včela medonosná je pro lidstvo zcela nepostradatelná. Poslední dobou je však ve velkém ohrožení. Toho, co kosí celá včelstva je mnoho, nejvíce ale nemoci. Brněnští vědci učinili zásadní objev. Dva roky pracovali na určení struktury virů a jako první na světě se jim podařilo tyto viry popsat na úrovni atomů. Díky tomu mohli odhalit, jak se struktura virů mění v době infikování buněk. Díky objevu se mohou virové nákazy včelstev velmi omezit a dost možná do budoucna jim i zdárně předcházet.

  • Už nebude nutné střídat brýle. Tým vědců na univerzitě u Utahu vytvořil brýle se speciálními čočkami. Ty zaostřují zcela automaticky. Je pak úplně jedno, kam se uživatel takových brýlí právě dívá. Člověk hlavně díky věku postupně ztrácí schopnost upravovat hloubku ostrosti v závislosti na tom, kam se zrovna dívá. Pak se stává buď krátkozrakým, nebo dalekozrakým. Jinak tedy vidí do dálky a jinak na blízko. V souvislosti s tím je nutné v jedné chvíli brýle nasazovat, nebo je střídat. Unikátní brýle sice obsahují elektroniku a baterie, ale i tak je možné je používat v kuse 24 hodin. Běžně k dostání by měly být zhruba do tří let.

  • Je vesmír skutečný? Nad touto otázkou bádalo několik vědců z celého světa a shodují se v tom, že to, co vidíme, je jen hologram. Dokazuje to prý zvláštní záření, které má být pozůstatkem Velkého třesku. Jak si tedy lze ve skutečnosti představit vesmír a to, co skutečně vidíme, přirovnávají na hologramu nacházejícímu se třeba na kreditních kartách. Jedná se o trojrozměrný obraz, který je zakódován do dvojrozměrného obrazu. Díky této teorii by se daly vysvětlit některé nesrovnalosti v Einsteinově teorii relativity. Ta totiž naprosto dokonale sedí na velké aspekty vesmíru, ale již ne tak dobře na kvantové úrovni. Pro běžného člověka je takové zjištění zcela bezcenné, ale pro vědce cenu má. Může totiž pomoci při bádání v oblasti vzniku a fungování vesmíru.

  • Nejen očima lze zkoumat mapy, brněnští studenti založili portál, ke kterému lze čichat a najít si tak v Brně místa, která nejvíce voní. Tento nápad sice již ve světě vznikl, ale u nás je zatím první. Vůně i zápachy k městům patří a mohou celkový dojem buď zcela zkazit, nebo naopak hodně vylepšit. Návštěvníci si tedy nejprve mapu očichají a pak se mohou vydat na místa, která okouzlí i svou vůní.

  • Do vesmíru výtahem – tak by se dal nazvat projekt, který plánuje kanadská společnost Thoth. Chce vybudovat 20 km vysokou věž, jejíž součástí bude i výtah. Ten po vnějších stranách věže vyveze nejen turisty, ale také náklad. Věž má totiž sloužit hlavně jako vzletová a přistávací dráha pro raketoplány. Průměr věže by měl být 230 metrů. Projekt má stát 127 miliard korun a jako zkušební projekt bude její 1,5 km vysoká verze.

(nak)