ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (272)

view counter
  • Jídlo ze vzduchu a vody? Pro mnohé utopie. Pro finské vědce výzva. Nakonec se vědcům podařilo pomocí elektrolýzy přeměnit látky získané ze vzduchu a vody v hodnotnou stravu. Téměř všechny materiály jsou dostupné ve vzduchu. Jídlo se bude skládat z proteinu, sacharidu a tuků. Nový systém výroby potravin využívá bioreaktor obsahující vodu, mikroby a živiny, jako jsou dusík, síra a fosfor. Elektřina v bioreaktoru vyvolá elektrolýzu vody a v kombinaci s oxidem uhličitým získaným ze vzduchu dojde k chemické reakci. Jejím výsledkem je jedlá práškovitá směs. Nejvíce je v ní zastoupen protein, který tvoří až polovinu směsi, a čtvrtinu sacharidy. Zbylá část sestává z tuků a nukleových kyselin. Není nutné zdůrazňovat, že objev by mohl znamenat zásadní pomoc v boji s hladomorem v chudých částech světa, třeba i na pouštích.

  • Sto učitelů z třiatřiceti zemí z celého světa se zúčastnil akce v americkém středisku U. S. Space & Rocket Center v Huntsville v Alabamě. Mezi nimi nechyběli ani Češi. Konkrétně česká učitelka informatiky z Brna Martina Obdržálková z Biskupského gymnázia a její kolegyně z pražského Gymnázia Jana Keplera Hanka Šandová, která si například vyzkoušela ovládací pult raketoplánu. Na programu byla například kromě pilotáže raketoplánu Enterprise i simulované přistání na Marsu, nebo záchrana z makety potápějícího se vrtulníku, či odpálení rakety. Vesmírný program je určen pro učitele. Cílem je, aby získané zkušenosti absolventi využili k zatraktivnění výuky ve svých školách. Protože informatika proniká dnes všude - jde napříč všemi obory.

  • Vytisknout si vlastní dům na 3D tiskárně je zatím utopie. Ale zajímavý projekt momentálně vzniká nedaleko švýcarského Curychu, kde vyrůstá specifický dům s názvem DFAB House. Je první svého druhu na světě. Byl navržen pomocí nejnovějších digitálních technologií. Konstruktéři jeho výrobní postup nazvali tvarování kovového pletiva. Na jeho výstavbě se podílejí kromě lidí i nejmodernější robotické a výrobní systémy, hojně je zastoupena i metoda 3D tisku. Principem blízkým metodě trojrozměrného tisku ovšem používá ocelový drát, který slouží jako výztuž a zároveň i bednění pro betonové panely, které tak mohou mít prakticky jakýkoliv tvar. Dvoumetrový robot na stavbě speciálně vyvinutý k tomuto účelu umí automaticky ohýbat a svařovat ocelový drát. Ocelová kostra má dostatečnou nosnost, aby se výsledná železobetonová konstrukce nezbortila. Nový systém tak umožňuje vytvářet železobetonové prvky prakticky jakéhokoli tvaru, ve veliké přesnosti a bez nutnosti používat klasické bednění. Roboti smontovali z dřevěných lamel části horních pater. Na střešní konstrukci jich bylo použito přes 49 tisíc. V třípodlažní budově budou sídlit odborníci, kteří se zaměřují na nová řešení tzv. inteligentních domů. Dům by měl být dokončen za rok.

  • Další družice do vesmíru vypustili Evropané. Konkrétně se jedná o raketu Vega nesoucí dvojici družic dálkového průzkum Země pro Itálii, Francii a Izrael. Ke startu desáté rakety Vega došlo z evropského kosmodromu v Kourou ve státě Francouzská Guayana. Behěm mise trvající 97 minut byly na plánované oběžné dráhy dopraveny družice Optsat-3000 a Venμs. Z nich například italské Ministerstvo obrany bude získávat globální snímky ve vysokém rozlišení. Venμs sponzorovaný Francií a Izraelem má za cíl studování vegetace a životního prostředí. Zároveň se jedná o demonstraci nového elektrického pohonného systému. Životnost družice Optsat-3000 je sedm let, Venμsu pak čtyři a půl roku.
    (mod)