Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (274)

view counter
  • Želvušky jsou nejodolnějšími tvory na planetě Zemi. S tímto tvrzením přišli vědci z Oxfordské univerzity. Přitom doposud panoval mezi širokou veřejností názor, že nejodolnějšími tvory jsou švábi, kteří přežijí skoro vše, i jaderný výbuch. Podle vědců jsou ale želvušky téměř nezničitelné. Tito osminozí mikroskopičtí tvorové budou žít, dokud nevyhasne Slunce. Někdy se jim říká vodní medvídci nebo mechová prasátka. Latinsky tardigrades přežijí i teplotu kapalného helia – minus 270 stupňů Celsia. A to není vše - jsou schopny přežít až 30 let bez jídla nebo vody a odolat teplotě až plus 150 stupňů Celsia. To vede k domněnkám o jejich mimozemského původu. Želvušky přežijí různé astrofyzikální katastrofy mimo jiné také dopad asteroidu, explozi hvězdy nebo gamma záblesk - jsou prakticky nezničitelné. Tito mikrotvorové se dožívají až 60 let a dorůstají až do velikosti půl milimetru. Lidstvo je tak zkoumá pod mikroskopem. Želvušky můžou žít téměř všude, nejčastěji však přebývají v sedimentech na dně jezer nebo ve vlhkých místech, jako je například mech. Živí se převážně tekutou potravou, vysávají tekutinu z řas, lišejníků a mechů. Některé druhy jsou masožravé, výjimkou není ani kanibalismus. Jsou známy i případy z muzeí, kdy po sto letech v herbáčích v mechu přikápnutím vody ožijí. Zatímco lidstvo má pár desítek let na záchranu, protože planeta čelí šestému masivnímu vymírání, odborníci tvrdí, že želvušky mohou na Zemi existovat minimálně dalších deset miliard let. Podle autorů studie existuje možnost, že pokud jsou želvušky nejodolnějším druhem na Zemi, je možné, že existují další odolné organismy jinde ve vesmíru.

  • Maják noční oblohy bude viditelný pouhým okem. Rusové poslali z Kazachstánu do vesmíru raketu Sojuz se satelitem Maják. Má být nejzářivějším objektem, jaký člověk umístil na oběžnou dráhu Země a bude viditelný pouhým okem. Satelit ve tvaru obří pyramidy o rozměrech šestnáct metrů čtverečních se bude mezi čtyřmi nejjasnějším objekty na noční obloze. Díky kovovému povrchu bude schopen odrazit až 95 procent slunečního světla. Jasnější bude jen Slunce, Měsíc a popřípadě Venuše. Mezi astronomy však jeho plánovaná záře vyvolává kritiku. Díky rotaci okolo Země šestnáctkrát za den bude tak ze zemského povrchu patrné jeho blikání. Vědců se obávají, že Maják bude bránit nerušenému pozorování noční oblohy. Naopak studenti z Moskevské polytechnické univerzity ale chtějí svým projektem přilákat pozornost ke zkoumání noční oblohy. Zajímavostí je, že na tuto družici přispěly čtyři tisíce lidí a přesto je Maják jednou z nejlevnějších na světě. Projekt vyšel v přepočtu asi na dva miliony korun. Jedním z cílů výzkumu družice má být například i to, jak by se dal z oběžné dráhy odstranit kosmický odpad nebo jak měřit hustotu vzduchu v různých výškách.

  • Nový systém ochrany před asteroidy otestuje NASA. Americký úřad pro vesmír NASA plánuje misi na obranu naší planety před potenciální srážkou s velkým asteroidem. V rámci experimentu AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment) chtějí američtí vědci pomocí kinetické energie vychýlit nebezpečné vesmírné těleso ze své dráhy. Půjde o takový rádoby kulečníkový šťouch. Není náhodou, že se jedná o stejnou technologii, která se používá při likvidaci balistických raket s jadernými hlavicemi. NASA plánuje vyslat vesmírné plavidlo DART velikosti ledničky k menšímu asteroidu Didymos B v roce 2022. To se přiblíží k Zemi na 11 miliónů kilometrů. V okamžiku zásahu asteroidu se bude pohybovat mnohem rychleji než kulka. Půjde o rychlostí téměř 6000 metrů za vteřinu, což je až devětkrát větší rychlost než, než jakou má vystřelená kulka. Umožnit mu to má nový systém iontového pohonu, který využívá urychlování iontů elektrickým polem. Oběžnou dráhu asteroidu má za cíl změnit úder tím, že změní jeho rychlost. Po dopadu vědci podle agentury Reuters prozkoumají účinek testu na Didymos B, aby zjistili, zda je daná strategie reálnou možností, jak srážkám s velkými asteroidy zabránit. Evropská kosmická agentura (ESA) Američany nepodpoří. Američtí odborníci se na souboj s tímto asteroidem připravují už dlouho. Loni založili Úřad koordinace planetární obrany. Asteroidy dopadají na Zemi pravidelně. Ty malé shoří v atmosféře. Ty větší by však mohly napáchat značné škody. Didymos B vybrali proto, že svou velikostí odpovídá asteroidům, které by mohly ohrozit Zemi.

  • Nový nadzvukový letoun na obzoru? 
    Otázku, zda budeme opět cestovat nadzvukovou rychlostí, oživila NASA. Slavný Concorde bude mít možná nového následovníka. Díky silnému hluku, který připomíná explozi, musel Concorde přejít do nadzvukové rychlosti až nad mořem. Silná rázová vlna se za letadlem šíří až při překonání rychlosti zvuku. NASA přišla s technologií odstranění nadzvukového třesku. Přestože nedokáže zvuk při překonání zmiňované rychlosti úplně eliminovat, místo hlasitého třesku se ozve pouze jemné bouchnutí. V tomto případě by již mohla tato letadla překonávat hraniční rychlost nad pevninou, a tím by se opět zrychlila přeprava lidí. Prototyp nového letounu vyvíjeného v NASA by měl být hotový v roce 2021.

(mod)