ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (274)

view counter
  • Testy ukázaly, že i voda z vodovodu může obsahovat mikroskopické částice plastů. A to nejen u nás, ale po celém světě. Týká se to tedy miliard lidí, kteří pijí kohoutkovou vodu. Mikroplasty vědci objevili až ve 83 procentech zkoumaných vzorků vody z vodovodu. To, jaké to může mít důsledky pro naše zdraví, bude dalším předmětem vědeckého zkoumání. Mikroplasty jsou plastové mikročástice o velikosti sotva jednoho milimetru. Pocházejí často z kosmetiky nebo oblečení a šíří se odpadními vodami. Podle studie se nejvíce mikroplastů ve vodě nachází ve Spojených státech amerických. Za USA jsou v těsném závěsu Libanon a Indie.

  • Evropskou družicovou navigaci Galileo vyučují Češi. Sídlo agentury pro evropský globální navigační satelitní systém Galileo totiž sídlí v Praze. Čeští vědci navigují drony, kombajny či roboty, kteří v obřích sklenících odhalují a ničí kolonie přemnožených škůdců.

  • Podle nedávného průzkumu provedeného v České republice psaní na papír neztrácí na popularitě. Až 80 procent dospělých Čechů píše rádo, vedou přitom ženy. Polovina populace vezme do ruky tužku pravidelně každý den, nejčastěji při ručním psaní kombinuje psací a tiskací písmo. Více než polovina Čechů píše rukou každý den ve škole nebo v práci. Co do druhu psaní, třicet procent respondentů preferuje tiskací písmo a stejné procento pak psací. Pouhé jedno procento Čechů nepíše rukou vůbec a používá pouze elektronická zařízení.

  • Astronomové objevili pomocí teleskopu záhadný oblak v naší Galaxii. Zvláštní oblak poblíž středu Mléčné dráhy obsahuje plyn pohybující se obrovskou rychlostí. To spolu se slabými rádiovými vlnami přicházejícími ze středu oblaku naznačuje přítomnost černé díry statisíckrát větší, než je naše Slunce. Pokud se teorie potvrdí, šlo by o druhou největší černou díru v Galaxii, která se nachází „jen“ 200 světelných let od jejího středu. Vědci předpokládají, že středně velká černá díra vznikla z jádra trpasličí galaxie, kterou Mléčná dráha dříve „pozřela“. V centru Mléčné dráhy jinak leží už dlouho známá supermasivní černá díra Sagittarius A* o hmotnosti necelých čtyř milionů Sluncí. Je pravděpodobné, že větší černá díra pohltí tu menší. Dodejme k tomu, že kvalifikované odhady odborníků z americké Kalifornské univerzity hovoří až o 100 milionech černých děr, které by v Mléčné dráze měly existovat.

(mod)