ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (275)

view counter
  • Splašky ničí rybám „mužské“ rysy. Zbytky léčiv, hormonální antikoncepce, pesticidů a dalších chemikálií – takzvaných endokrinních disruptorů – mají vážné dopady na živé organismy v řekách. „Každá pátá ryba testovaná v anglických řekách už má transgenderové anebo oboupohlavní rysy, což způsobují chemikálie vypouštěné do odpadních vod,“tvrdí ekotoxikolog Charles Tyler. Výsledky výzkumu představil na ichtyologické konferenci; přednáška se jmenovala Feminizace přírody: nepřirozené dějiny. Z výzkumu plotic na padesáti lokalitách zjistil, že samci mají zhoršenou kvalitu spermií, jsou méně agresivní a soutěživí, což se v součtu neblaze podílí na jejich reprodukčních schopnostech. Na vině je prý přes 200 rozpoznaných chemikálií, které mají estrogenní účinky a neblaze ovlivňují hormonální činnost obratlovců. Jsou to některá léčiva, povrchově aktivní látky, které jsou součástí saponátů, pracích a kosmetických prostředků, aditiva do plastů (ftaláty nebo bisfenol A), biocidní přípravky (triklosan), a perfluorované látky sloužící k impregnaci textilií. Do komunálních odpadních vod se dostává i voda, která obsahuje rozpuštěné chemické látky ze splachu ze střech, chodníků a cest. Jsou to různé zpomalovače hoření a látky, přidávané do nátěrů a stavebních hmot. Čistírny odpadních vod sice dokážou značný díl těchto látek odbourat, nicméně část látek nebo produktů nejsou současné technologie s to zcela odstranit. Jedna skupina disruptorů je rozpustná ve vodě Například léčiva, látky z kosmetiky, pesticidy a poměrně rychle se rozkládají ale zároveň se jejich koncentrace neustále doplňují tak, že živočichům způsobují chronické potíže. Příkladem jsou zbytky hormonální antikoncepce (steroidní hormony) vylučované do odpadních vod v ženské moči.

  • Vedoucí vědec NASA David Morrison označil apokalyptické tvrzení o konci světa jako hoax. Ne, neexistuje žádná planeta s názvem Nibiru, řekl. Ne, není to hnědý trpaslík obklopený planetami, jak tvrzení naznačuje. Ne, neřítí se k Zemi. A ano, lidé by se již měli vzpamatovat, apeluje. Přesto se tomuto tvrzení dostalo v poslední době opět pozornosti. A to kvůli datu, které bylo této události o zničení Země přiděleno. To bylo, podle křesťanského konspiračního teoretika Davida Meadeho, 23. září 2017. Proč zrovna toto datum? Meadeho předpověď soudného dne je založena převážně na verších a číselných kódech v Bibli. Zaměřil se na jedno konkrétní číslo – 33. „Ježíš žil po dobu 33 let. Jméno Elohim, které je pro Židy jméno Boží, bylo zmíněno 33krát (v Bibli – pozn. red),“ řekl Meade pro americký deník The Washington Post. „Je to biblicky a numerologicky významné číslo. Mluvím o astronomii. Mluvím o Bibli… A slučuji obě dvě.“

  • Bill Gates v konferenčním rozhovoru s novináři prohlásil, že největší dvě hrozby pro veřejné zdraví v horizontu následujících deseti let považuje infekční a chronické choroby. „Chronické nemoci jako je diabetes nebo Alzheimerova choroba, neurologické stavy, jsou čím dál tím větším problémem, konstatoval. „A v mnoha stále se rozvíjejících zemích se ve velkém počtu vyskytují infekční onemocnění – ať už jde o malárii, průjem, pneumonii, tuberkulózu či HIV.“ Znečištěná voda, špatné hygienické podmínky, hmyz roznášející různé nebezpečné viry, nedostatek účinné antikoncepce...to vše přispívá k jejich šíření. Tyto věci by podle spoluzakladatele Microsoftu měly řešit především správní orgány a nadace poskytující pomoc rozvojovým zemím. Odborníci mezitím budou pracovat na vývoji nových a kvalitnějších vakcín. „Bez investic do výzkumu a vývoje nebudeme mít nové objevy, které usnadní například prevenci přenosu HIV,“ uvedl Gates.

(ls)