ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (276)

view counter
Embed from Getty Images

Vědci jsou přesvědčeni, že na kolonizaci Marsu zatím nemáme dostatečné fyzické ani psychické dispozice. Konrad Szocik z Univesity of Information and Management je přesvědčen, že žádné simulace ani pobyty na Mezinárodní vesmírné stanici astronauty nemůže dostatečně připravit, protože prý nelze simulovat stejné fyzikální a enviromentální podmínky k rekonstrukci Marsu, jako je marťanská mikrogravitace či záření. V důsledku toho se tedy, dle jeho názoru, nedá předvídat fyzikální a biologické dopady na lidi žijící na Marsu. Uvidíme tedy, názory odborníků se v tomto směru značně liší. Ve hře je totiž i jiné řešení, značně kontroverzní: zrychlit biologickou evoluci astronautů. Ti by tak mohli získat schopnosti, které by pravděpodobnost jejich přežití na Marsu (potažmo jiných planetách) zvýšily.

(ls)

Odborníci z Queenslandu sklidili v Ugandě první geneticky modifikované banány bohaté na vitamin A. Doufají, že tyto banány v budoucnu zachrání životy tisíců dětí ve východní Africe. Novou odrůdu tzv. plantýnového banánu šlechtili dlouhých deset let, nyní obsahuje čtyřnásobek požadované úrovně vitaminu A. Nedostatek tohoto vitaminu vede k poruchám imunity, ke slepotě a dalším zdravotním požížím. Ročně kvůli němu umírá na světě 700 tisíc dětí a mezi nejvíce postižené oblasti patří právě východoafrický venkov. Protože je banán plantýn, vařený v páře, jednou ze základních potravin mnoha východoafrických zemí, soustředila se pozornost i naděje vědců právě na něj. Ovoce ještě ale čeká série testů, které budou trvat několik let. Farmáři ho začnou pěstovat ve velkém až po ukončení schvalovacího procesu.

(nam)

Island se zařadil mezi země, které se snaží netradičním způsobem zvýšit bezpečnost na silnicích. Jak? Pomoc mají takzvané 3D přechody. Ty jsou namalované tak, že tvoří vizuální iluzi, jejich pruhy se zdánlivě vznášení nad povrchem silnice. Proto před nimi řidiči podvědomě přibrzdí, zpomalí. Podobné přechody už fungují například v Kyrgystánu a odborníci hodnotí jejich efektivitu kladně.

(xar)