ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Věda a výzkum krátce (277)

view counter
  • Možná naděje pro ty, kteří jsou nevidomí od narození nebo zrak ztratili vlivem nějaké nemoci. Vyléčit zrak by se dalo v budoucnosti pomocí použití genové terapie. Vědci z Oxfordské univerzity zkoušejí novou metodu na myších více než rok s využitím proteinu melanopsinu. Buňky s melanopsinem byly schopné reagovat na světlo a posílat vizuální informace do mozku. Výhodou genetické léčby je její snadné provádění. Dalším krokem tak budou klinické studie u lidí, trpících například degenerací oční sítnice.

  • Zní to jako science fiction, ale do několika měsíců by měla být uskutečněna první transplantace hlavy na světě: Má se ji ujmout italský neurochirurg a pacientem bude Číňan. Canavero provedl již řadu úspěšných pokusů na zvířatech. Například psovi přeťal a následně znovu spojil míchu. Ve své studii chirurg tvrdí, že on a jeho tým prokázali funkčnost zvláštního typu polyetylen-glykol, plastového roztoku, kterému on sám říká „lepidlo.“ Právě polyetylen-glykol TED Talk označil jako speciální biopojivo, které je klíčem k transplantaci těla, často nepřesně označované jako „transplantace hlavy“.

  • Archeologové jsou přesvědčeni, že na severu Iráku objevili ztracené město Alexandra Velikého. První dohady, zda se jedná o starověké osídlení, se objevily v 60. letech minulého století. Nyní, díky využití nejnovějších záběrů z dronů, experti zjistili, že se zde v 1. a 2. století před naším letopočtem nalézalo město, které silně připomíná antické. Předpokládá se, že ho založil Alexander Veliký, neboť se nachází na trase, kudy starověký válečník pronásledoval perského krále Daria III. Výzkumníci jsou nadšeni bohatstvím archeologického naleziště – pozůstatky pevnosti, chrámů a zbytků antických soch.

  • Důsledky globálního oteplování dělají vrásky vědcům a klimatologům již pěknou řádku let. Ale nyní již opravdu bijí na poplach. Sestavili totiž model, co by se stalo, kdyby teplota stoupla o 1,5 stupně Celsia. Prý by v létě přibylo čtrnáct až osmadvaceti dní, ve kterých by panovala horka šplhající vysoko přes tropickou třicítku. Po několika dnech takového horka cítí i zdravý člověk velikou únavu, zvláště vykonává-li namáhavou práci. Máme se tedy bát extrémních veder, která přicházejí do našeho mírného pásma čím dále častěji? A kdyby teplota stoupla o stupňů pět, mohli bychom se obávat vysokého horka, jak varují vědci. Ti také upozorňují, že politiky tato záležitost pramálo zajímá.

(ls)