Chytrý špičkový marketing.
view counter

Věda a výzkum krátce (282)

view counter
  • Podle legendy je místem posledního odpočinku Ježíše Krista. A navštěvují ho desítky turistů z celého světa. Ovšem podle posledních průzkumů je zřejmé, že místo uprostřed Chrámu božího hrobu je starší, než se předpokládalo. Zjistilo se to z pozůstatků vápencové jeskyně uvnitř sklepa budovy, která je prý stará nejméně 1700 let. Zatím to však jsou pouze odhady, vědci vzorky podrobují důkladné analýze pomocí simulované luminiscence, metody, jejímž cílem je zjistit jak dlouho byly křemenné sedimenty vystaveny světlu. A co nám říká historie a křesťanská věrouka?
    Podle Nového zákona Ježíš zemřel mezi lety 30 a 33 našeho letopočtu a jeho hrob a kříž objevila svatá Helena. Dále tato legenda hovoří o tom, že její syn a římský císař Konstantin I. dal v letech 326 až 335 postavit Kostel božího hrobu na místě, kde byl hrob nalezen. Hrobka byla později zcela zničena a následně přestavěna v roce 1009. Někteří historici tedy pochybují, zda je Kostel božího hrobu stejným pohřebištěm, které objevili Římané.

  • Na planině Nazca v Peru byl zaznamenán obří obrazec (geoglyf) kosatky, která je dlouhá 60 metrů. Vědci jsou názoru, že byl vytvořen již mezi 2. stoletím př. n. l. a šestým stoletím n. l. Proč byl však mořský dravec zpodobněn zrovna uprostřed pouště, na to vědci zatím odpověď nenalezli. Další nezodpovězenou otázkou je, kdo kosatku vytvořil. Názory se v tomto ohledu rozcházejí. Někteří tvrdí, že není dílem kultury Nazca, ale kultury Paracas, která je starší. A obrazce vytvářela v období 800 př. n. l. až 200 n. l.